Fellőtték az Einstein-tesztet végrehajtó űrszondát

Másodszorra sikeresen felbocsátották a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról azt a Boeing gyártmányú Delta 2-es típusú hordozórakétát, amely az úgynevezett Einstein-tesztet hajtja majd végre.
Az első próbálkozás hétfőn történt, de ekkor el kellett halasztani a kilövést. A keddi indítás azonban sikeres volt, így a kozmoszba jutott az az űrszonda, amely a relativitáselmélet ellenőrzésére szolgál majd. A BBC szerint a rakéta magyar idő szerint kedden, késő délután indult útra.
Az első kilövést állítólag a repülést irányító szoftver bizonytalanságai miatt kellett elhalasztani.
Az amerikai űrkutatási hivatal 700 millió dollárt költött az eddigi talán legdrágább űrkísérlet kivitelezésére, amelyre immár negyven éve készülnek a NASA-nál. A mostani kísérlet lényege az, hogy megmérjék, mennyire torzítja el a Föld tömege a téridő szerkezetét. Ha sikerülne ezt kimutatni, akkor ez igazolná Einstein relativitáselméletét.
A kilövésnek másodpercnyi pontossággal kellett megtörténnie, különben az űrszondát nem tudnák egy távoli csillaghoz igazítani. Márpedig ha nem tájolják be az űrszondát, akkor a hordozóeszközön lévő műszerek esetleges elmozdulását sem lehetne észlelni. A szondán egyébként a világ legtökéletesebb pörgettyűi, giroszkópjai vannak, amelyek forgási tengelyének elmozdulása jelezheti a téridő szerkezetében történő változást, amelyet a Föld tömege, illetve forgása idézhet elő.