Magas magzati tesztoszteron-szint növeli az autizmus esélyét
Azok a magzatok, melyek az anyaméhben nagy mennyiségű tesztoszteront termeltek, a születés utáni életben nehezebben teremtenek kapcsolatokat, és nagyobb eséllyel alakítanak ki kényszeres szokásokat, mint a normál férfihormon-szintűek.
A Cambridge Egyetem kutatói a férfi nemi hormon és az autizmus lehetséges kapcsolatát kutatva hetven várandós nő magzatát kezdték el vizsgálni négy évvel ezelőtt. Az anyáknál amniocentézist végeztek, és az így nyert mintában megmérték a tesztoszteron mennyiségét.
A későbbiekben a szülőket több alkalommal is kérdőív kitöltésére kérték fel, amelyben a gyermek viselkedésével, fejlődésével kapcsolatos kérdések szerepeltek.
Az eredmények szerint a magzati korban nagyobb mennyiségű tesztoszteront termelő babáknál 12 hónapos korban gyengébb volt a szemkontaktus, mint normál hormonszintű társaiknál. 18 hónapos korban nagy különbségek mutatkoztak a nyelvi készségek terén. Az alacsonyabb magzatkori tesztoszteron-szintű gyerekek akár 600 szavas szókinccsel is rendelkeztek, míg a magas hormonszintűek nem vagy csak alig beszéltek.
A későbbiekben pedig a közösségi (óvodai) beilleszkedés okozott nehézséget a méhben sok tesztoszteront termelő gyerekeknek, és nagyobb eséllyel alakítottak ki kényszeres viselkedésformákat.
Természetesen ezek a tünetek még nem utalnak autizmusra illetve annak enyhébb formájára, az Asperger-szindrómára. Azt jelzik azonban, hogy az átlagosnál magasabb magzati tesztoszteronszint olyan viselkedésformákra hajlamosít, melyek extrém eltúlzott formában az autizmust jellemzik.
A betegségben szenvedőknek magas a rendszerező és alacsony az érzelmi intelligenciájuk; elsősorban fiúknál fordul elő. Prof. Simon Baron-Cohen, világszerte elismert autizmus kutató, a vizsgálat vezetője, úgy véli, hogy az autizmus a férfi agy karikatúrája. A férfiakra jellemzőbb a szisztematikus, míg a nőkre az empatikus gondolkodás. Ha ez a szisztematikus hozzáállás túlsúlyba kerül, autizmus alakul ki.
A kutatás később segíthet az autizmusra hajlamos csecsemők korai stádiumban való kiszűrésére. A vizsgálat megerősíti azt a sokal által vallott feltételezést, hogy az autizmus genetikai eredetű betegség.
Linkajánlat: