Hangfelvarrás a reszketeg, öreges beszéd ellen

Az Egyesült Államokban (hol másutt?) kifejlesztettek egy módszert a hangszalagok feltöltésére, hogy az öregedéssel gyengülő hang újra fiatalosan erős lehessen.
A plasztikai műtéteken szépülési céllal átesett idősebb páciensek gyakran panaszkodnak, hogy bár ránézésre jóval fiatalabbnak néznek ki a koruknál, a hangjuk azonnal elárulja őket.
A hangszalagok ugyanis az idő múlásával a test többi kötőszövetéhez hasonlóan sorvadnak, megereszkednek, így akkor sem képesek tökéletesen záródni, amikor erre szükség volna. Az idősebb emberek hangja ezért, gyengébbé, reszketeggé, levegőssé válik.
A beavatkozást korábban is alkalmazták már olyan betegek kezelésében, akik betegség vagy baleset következtében elvesztették hangjukat.
A közelmúltban ismerték fel “szépészeti” alkalmazási lehetőségeit (valamint a benne rejlő üzletet).
Felturbózott szalagok
A beavatkozás lényege, hogy a hangszalagok közelebb kerüljenek egymáshoz, és kifeszüljenek. A műtét során valójában nem felvarrják a hangszalagokat, hanem zsírszövettel, kollagénnel, csonszerű anyaggal vagy a szépségiparban divatos gortex nevű anyaggal feltöltik.
A gortex kivételével a töltőanyagokat a szájüreg felől fecskendezik a hangszálakba, gortex esetén pedig a nyakon ejtett apró metszésből helyezik az implantátumot a hangredőkbe, ami közelebb “tolja” egymáshoz a szalagokat.
Mindkét módszerrel megszűnik a levegősség, a reszketegség, és fiatalosabb, erősebb hangja lesz a páciensnek.
Az amerikai plasztikai sebészeti társaság szerint az eljárás idősödő tanárok, színészek, politikusok számára jelenthet ésszerű hangtökeletesítő lehetőséget, azonban egy karrierjét féltő énekesért nem tennék tűzbe a kezüket.