A hormonok a szerelmes párok segítségére sietnek

A szerelem mániákussá, stresszessé és vakká tesz, ráadásul a férfiak nőiesebbé, a nők pedig férfiasabbá válnak tőle – állítják a legfrissebb hormonális és agyi kutatások.
A szerelem bolonddá tesz – ezt a tételt Donatella Marazziti, az olasz pisai egyetem kutatója 1999-ben tudományosan is bizonyította.
A kutatónő akkor a szerotonin idegi ingerület-átvivő anyag szintjét vizsgálta szerelmeseknél. Megállapította, hogy a nyugtató hatású szerotonin mennyisége a szerelmeseknél mélyen a normális szint alatt van, csakúgy mint a mániákus, rögeszmés viselkedési zavarokat mutatóknál. A két csoport közön vonása, hogy valamiért vagy valakiért megrögzötten rajong.
A szerelem stresszel jár
Most Marazziti a szerelmes emberek hormonális változását vizsgálta. Kutatócsoportja a legfontosabb hormonok szintjét vizsgálta 12-12 olyan férfi és nő vérében, akik azt állították magukról, hogy az elmúlt félévben szerelembe estek. Az eredményeket 24 olyan önkéntes hormonszintjével hasonlították össze, akik vagy jó ideje szinglik voltak, vagy régóta stabil párkapcsolatban éltek.
A kutatók egyrészt azt találták, hogy mind a szerelmes férfiak, mind a szerelmes nők vérében a kortizol stresszhormon szintje szignifikánsan magasabb, mint a nem szerelmesekében – igazolván, hogy egy fellángoló kapcsolat nem csekély stresszel jár.
A szerelmesek hasonulása
Ennél meglepőbb eredmény volt viszont, hogy a szerelmes férfiak megszelídültek, tesztoszteron-szintjük jelentősen alacsonyabbá vált, mint a kontrollcsoporté. A szerelmes nők vérében viszont szingli társaikéhoz viszonyítva megnőtt a tesztoszteron mennyisége.
„A férfiak nőiesebbé, a nők pedig férfiasabbá váltak. Olyan ez, mintha a természet ebben az időszakban szeretné eltüntetni a nő és férfi közötti különbséget. A természet maximálisan gondoskodik, hogy a kapcsolat túlélje ezt a különösen kritikus szakaszt” – nyilatkozta Marazziti a New Scientistnek.
A hormonális változásról azonban valóban csak a szerelem tehet? Nem magyarázható a szexuális aktivitás növekedésével? A kutatónő szerint nem valószínű; a kontrollcsoportban ugyanis olyan párok is voltak, akik ugyanolyan gyakorisággal éltek szexuális életet, mint a friss szerelmesek, a tesztoszteron-szint furcsa változása azonban náluk nem volt kimutatható.
Ráadásul korábbi kutatások azt mutatták, hogy a szexuális aktivitás növekedésével a férfiaknál nő a tesztoszteron-szint. Azaz, ha a hormonális változás csak a felerősödött szexuális vonzalommal lenne magyarázható, éppen hogy nem csökkenne, hanem növekedne a férfiak tesztoszteron-szintje.
Mazzaritti tesztjei szerint a szerelem őrült, intenzív szakaszának lezárultával a tesztoszteron-szint normalizálódik a nemeknél.
A szerelem vakká tesz
A kritikus időszakon azonban nem csak a hormonszint közeledése segíti át a párokat. A brit University College London kutatóinak párhuzamosan futó vizsgálata szerint a szerelemtől vakokká válunk partnerünk hibáival szemben.
A brit kutatás kimutatta, hogy a lángoló szerelmesek elnyomják azoknak az idegi pályáiknak a működését, amelyek a társas kapcsolat kritikus megítéléséért felelősek.