Ausztrál áttörés a teleportálásban

Ausztrál és kanadai tudósok egy szignált teleportáltak, amelyet több fogadóállomásra is sikerült eljuttatniuk. A kísérlet áttörést jelenthet a szupergyors kommunikáció és a feltörhetetlen kódolástechnika területén.
Ausztrál és kanadai tudósok szubatomi részecskéket teleportáltak – adta hírül a Physical Review Letters című szaklap legfrissebb száma.
Az Australian National University (ANU) és a kanadai University of Calgary együttműködése során az Ausztráliában dolgozó Ping Koy Lam és csapata egész pontosan egy szignált teleportált fogadók egy csoportjának.
Csoportos kísérlet
A sci-fi filmekből ismert utazási mód lényege, hogy egy dolgot előállítanak, szétszednek, majd újra összeraknak egy másik helyen – és mindezt egy szemvillanás alatt.
A kísérlet újdonsága az, hogy egyszerre több fogadóhely is megkapta a jelet: sőt, a jel egyetlen „fogadóállomáson” értelmezhetetlen, csak több fogadó együttesen képes megérteni azt. Azaz, például, ha 15 személynek küldték az üzenetet, akkor csak nyolc befogadó együttes „olvasásakor” fejthető meg a kód.
Mindennek a titkosításban, a lehallgatás elleni védekezésben és a számítástechnika egyéb területein van nagy jelentősége. A teleportálás sajátossága, hogy az így továbbított üzenetet nem lehet lemásolni, és „küldés” közben sem lehet „elfogni”, mert az „út közben teljesen értelmezhetetlen”.
Korábban lézersugarat teleportáltak
Ping Koy Lam nem ismeretlen a teleportálás tudományterületén belül: az Ausztráliában dolgozó fizikusnak 2002-ben már sikerült egy lézersugarat teleportálnia két pont között. A lézersugarat sikeresen lebontották az egyik helyen, majd újraépítették egy körülbelül egy méterre lévő másikon egyetlen szemvillanás alatt.
Az ausztrál kutatók korábbi kísérleteikben az úgynevezett “kvantum-összefonódás” jelenségét használták ki. Ez azt jelenti, hogy az egyidőben létrehozott két fénynyaláb tulajdonságai kiegészítik egymást, akkor is, ha a sugarak egymástól távol vannak. Ha az egyik fénysugarat valamiféle hatás éri, a másik is reagál. Albert Einstein ezt „kísérteties távoli hatásnak” nevezte.
Hangjel után következik a beszéd?
A mostani kísérletben Ping Koy Lam egy magas frekvenciájú hangüzenetet bontott fel, majd azt továbbította három különböző helyre. A tudós szerint a jövőben elképzelhető beszéd és írott szöveg továbbítása is. A mostani kísérlet érdekessége az, hogy bármelyik két fogadóállomás együttesen az információ 100 százalékát megfejthette, egyedül viszont senki sem tudta értelmezni a jelet.
Az amerikai California Institute of Technology munkatársai már 1998-ban bizonyították, hogy a teleportálás elvben lehetséges, és egy 2001-es kísérletben ezt meg is erősítették. Az ausztrál tudósok 2002 óta foglalkoznak a teleportálással.