Tesztelték az európai űrsikló első prototípusát

Sikeres volt a szombaton végrehajtott első siklórepülési kísérlet az európai űrsikló prototípusával - jelentette be az európai űrsiklóprogram egyik szóvivője. A német gyártmányű Phoenix 450 km/órás sebesség elérése után, 90 másodperces repülést követően, Svédország északi részén landolt.
Az űrsiklót a brémai EADS védelmi, repülési és űripari konszern gyártja. A tervek szerint Európának húsz éven belül működőképes űrsiklója lesz. A Phoenix űrsiklómodellt nagy teherbírású helikopter vitte fel 2400 méteres magasságba. Itt a helikopter “elengedte” a pilóta nélküli prototípust, s az 90 másodpernyi siklórepülés után “tökéletesen leszállást” hajtott végre a kijelölt leszállópályán – írja a Deutsche Welle.
A Phoenix a tervezett Hopper űrsikló prototípusa. A Phoenix méretei hatodát teszik ki a Hopper majdani méreteinek: hossza valamivel kevesebb mint hat méter, súlya 1200 kilogramm, szárnyainak fesztávolsága 3, 9 méter. A tervek szerint a Hopper fejlesztését 2015 és 2020 között fejezik be. A fejlesztések eddig 8, 2 millió euróba kerültek, ebből 4, 3 millió eurót Bréma városa állt.
Az Airbus gépeket is gyártó, s az Eurofighter 2000 (Typhoon) vadászrepülőgépek gyártásában is részt vevő európai (német-francia-spanyol) EADS konszern a legnagyobb védelmi, repülési és űrhajózási cég Európában, és a második legnagyobb a világon.