Michelangelo is autista lehetett

Brit és ír kutatók szerint a reneszánsz géniusz ún. Asperger-szindrómában, azaz enyhe autizmusban szenvedett. Ugyanezt feltételezik Newtonról és Einsteinről is.
Az Asperger-szindróma olyan rendellenesség, amely – amúgy intelligens és tanulékony – embereket meggátol abban, hogy jól működő társasági kapcsolatokat alakítsanak ki. A betegség Hans Asperger bécsi gyermekorvosról kapta nevét. A betegség nem befolyásolja az értelmi képességet, sőt, az Asperger-szindrómában szenvedők gyakran kivételes tehetséggel, képességekkel vannak megáldva.
Michelangelo családjában öröklődött az autizmus
Bár az elhunyt emberek természetének tanulmányozása jócskán akadályokba ütközik, a feljegyzések alapján a brit Dr. Muhammad Arshad és az ír Michael Fitzgerald (Trinity College Dublin) úgy véli, hogy Michelangelo tipikus Asperger-szindrómás eset.
A reneszánsz nagymester zárkózott és magányos volt. A kutatók szerint Michelangelo érzelemmentesen viselkedett, figyelmét kizárólag saját belső világa kötötte le, a külvilág iránt nem mutatott érdeklődést, nehezen teremtett kapcsolatokat, csak küldetése lebegett szeme előtt, és napi rutinját teljes mértékben ehhez igazította.
A kutatók szerint Michelangelo apja, nagyapja és egyik bátyja is a betegségben szenvedett.
Michelangelo egyszemélyben szobrász, festő, építész és költő is volt. Leghíresebb művei a Sixtusi kápolna freskói illetve a Dávid szobor.
Newton és Einstein is Asperger-szindrómás lehetett
Korábban szintén brit kutatók Newtonról és Einsteinről állították, hogy Asperger-szindrómában szenvedhettek.
A kutatások szerint Isaac Newton keveset beszélt, úgy el tudott merülni a munkájában, hogy enni is elfelejtett, kevés barátjával pedig közömbös vagy zsémbes volt.
Einstein szintén magának való, magányos ember volt, aki gyerekként rögeszmésen ismételgetett bizonyos mondatokat. Bár voltak barátai, és politikai témákkal kapcsolatban hallatta a hangját, rajta is felfedezhetők a betegség tünetei. Az Asperger-szindrómások számára a könnyed fecsegés kifejezetten nehéz, nem tudnak mindennapi témákról, apróságokról beszélgetni.
Autista programozók?
Belső poén hardcore-programozók körében, hogy Asperger szindrómával, illetve enyhe autizmussal ugratják egymást. A programozók zöme egész napját a gép előtt tölti – ügyféllel ritkán találkoznak, szociális kapcsolataik gyengék. Aki jól teljesít, azt azért sem piszkálják, ha két hétig hordja ugyanazt a pólót.
A sajtó egyébként Bill Gates-sel, a Microsoft elnökével kapcsolatban is rendszeresen enyhe autizmust sejtet.