Harmincöt éves korig szervezetünk megbocsát a dohányzásért

Egy nagy mintán végzett egyesült államokbeli vizsgálat kimutatta, hogy a dohányosok és a leszokott dohányosok életminősége is rosszabb időskorukban, mint a nem dohányzóké. Kivételt csupán a harmincöt éves kor alatti leszokás jelent.
A Duke Egyetem Gyógyászati Központjának kutatói két nagy létszámú, időseket vizsgáló tanulmány dohányzásra vonatkozó adatait elemezték. Mindkét tanulmány amerikai nyugdíjasok bevonásával készült 1993 és 2000 között, az egyik 50-60 éves, a másik 70 év feletti nőket és férfiakat vizsgált. A két tanulmányban összesen 21500 ember vett részt.
A tanulmányok során kétévente minden résztvevőt felkértek, hogy jellemezze saját egészségi állapotát a „kiváló”, „nagyon jó”, „jó”, „megfelelő” és „rossz” kifejezések valamelyikével. A nyugdíjasoktól továbbá megkérdezték, hogy dohányoznak-e, illetve korábban dohányoztak-e, és ha leszoktak, ez mikor történt.
Az elemzésből kiderült (ami nem meglepő), hogy a leszokott dohányosok jobb minőségű és hosszabb életet élnek, mint a dohányosok. Azok pedig, akik sohasem dohányoztak, jobb életminőségről számoltak be, mint a leszokott dohányosok.
A kutatók azt tapasztalták azonban, hogy a 35 éves koruk előtt leszokott exdohányosok életminősége és életkilátásai nem térnek el szignifikánsan a nemdohányzókétól. Fontos szempont, hogy a 35 éves koruk után leszokott dohányosok életminőségének hanyatlása akkor kezdődik meg, amikor már nem dohányoznak, azaz aktívan már nem tudnak tenni a kellemetlenségek ellen.
Úgy tűnik tehát, hogy legkésőbb a harmincas években fel kell hagyni rossz szokásunkkal, hiszen a szervezet később már nem felejt.