A baktériumoknak is van belső órájuk

Francia kutatók felismerték, hogy a baktériumok némelyike is rendelkezik belső órával, holott korábban úgy vélték, csak a magasabb rendű, többsejtű élőlényekre jellemző ez a tulajdonság.
Az élő szervezetekben bizonyos gének kifejeződése, anyagok (hormonok) termelése a nap adott szakához kötött. Ennek függvényében úgynevezett cirkadián (napi) ritmus szerint változnak egyes élettani folyamatok és a viselkedés. Ez a ritmus felismerhető számos emlős, rovar, növény és gomba esetében.
A közelmúltban fedezték fel, hogy e ritmusnak megfelelő változékonyságot néhány egysejtű élőlény is mutat. Irina Mihalcescu, a Saint Martin d’Heres-beli Joseph Fourier Egyetem kutatója munkatársaival együtt cianobaktériumokat, más nevükön kékeszöld algákat tanulmányozott, melyek genetikai manipuláció hatására egy adott gén működésbe lépésekor világítani kezdenek.
A kutatók mikroszkóp alatt megfigyelték a világító és sötét állapotok változását. Korábbi kísérleteik során megállapították, hogy a baktériumok még a külvilágból érkező ingerek hiányában is mindennap pontosan ugyanabban az időpontban „villanyozódnak fel”, és ezt a cirkadián ritmust osztódáskor az utódsejteknek is átadják.
Legutóbb azt vizsgálták, hogy a sejt-sejt közötti kölcsönhatások befolyásolhatják-e ezt a ritmust. Kitenyésztettek két olyan cianobaktérium-populációt, melyek világítási időpontjai között pontosan három óra volt az eltérés, majd egy petricsészében összekeverték a más-más „időzónából” érkező törzseket.
Azt tapasztalták, hogy ez a találkozás semmiféle befolyást nem gyakorolt az egyes sejtek ritmusára, a kékeszöld algák tehát mereven ragaszkodnak napirendjükhöz.