Képalkotó eljárás a melankolikus depresszió diagnosztizálására

A Yale Egyetem kutatói szerint két idegi átvivőanyag mennyiségének változása szorosan összefügg a depresszió egyik altípusának kialakulásával. Az átvivőanyagok mennyisége képalkotó eljárással vizsgálható.
A Yale Orvostudományi Egyetem kutatói szerint a GABA (gamma-amino-vajsav) gátló hatású idegi átvivőanyag (neurotranszmitter) mennyiségének csökkenése és a serkentő hatású glutamát mennyiségének növekedése szoros kapcsolatban áll a depresszió melankolikus jelenségekkel járó formájának kialakulásával. Ilyen jelenségek az álmatlanság, étvágytalanság, örömérzetre való képtelenség.
A kutatók Gerard Sanacora vezetésével 38 egészségesnél és 33 major depresszióban szenvedő betegnél végeztek proton mágnesrezonanciás spektroszkópiát. Azt tapasztalták, hogy azoknál a betegeknél, akik melankolikus tünetektől is szenvedtek, nagymértékben csökkent a GABA és emelkedett a glutamát szintje.
E két neurotranszmitter koncentrációja hasonló változásokat mutatott pszichotikus jelenségekkel „fűszerezett” depresszió esetén is, míg az atípusos, azaz sem melankóliával, sem pszichotikus tünetekkel nem járó depresszív kórképekben mind a GABA, mind a glutamát szintje közel normális volt.
A kutatók reményei szerint a képalkotó eljárás segítségével objektíven megítélhetővé válik, hogy egy adott depressziós beteg mennyire veszélyeztetett az öngyilkosság és pszichózis szempontjából.