Hawking: van visszaút a fekete lyukból

Stephen Hawking világhíres brit fizikus felülvizsgálta csaknem harminc évvel ezelőtt született, a fekete lyukakról szóló elméletét.
Az általános relativitáselmélet szerint a fekete lyukak gravitációs ereje olyan nagy, hogy egy bizonyos felületen belülről már sem fény, sem semminemű információ nem szökhet el belőle: ez a fekete lyuk eseményhorizontja. Bármi, ami belehullik a fekete lyukba, mindörökre eltűnik benne. Így tudjuk ezt Einstein óta.
Stephen Hawking 1976-ban megjelent elmélete szerint azonban a fekete lyukak is bocsátanak ki sugárzást, amely által fokozatosan veszítenek tömegükből. Hawking szerint a sugárzás hőmérséklete a gravitációs mezőnek az eseményhorizontnál mérhető erősségével arányos.
A következő kérdés, hogy a sugárzással visszaszerezhető-e a feket lyukba zuhanó anyag által hordozott információ? Visszanyerhető-e az információ a fekete lyukból lassan elpárolgó, kisugárzó elemi részecskékből? Hawking szerint nem, az információ örökre elveszik, a fekete lyukak rendkívül erős gravitációs mezőjük miatt a visszafordíthatatlanság forrásai.
Az elgondolás ellentmond a klasszikus- és a kvantumfizikában érvényesülő mikroreverzibilitás, vagyis az események megfordíthatósági elméletének. A problémát a fekete lyukak információs paradoxonjának nevezik.
Csaknem harminc év után azonban Hawking felülvizsgálta teóriáját, amelyet július 21-én Dublinban ismertet az Átalános Relativitáselméletről és Gravitációról rendezendő 13. nemzetközi konferencián.
„Hawking egy rövid levelet küldött, melyben az állt: Megoldottam a fekete lyuk információs paradoxonját és beszélni szeretnék róla” – nyilatkozta Curt Cutler a német Albert Einstein Intézet fizikusa, a konferencia elnöke a New Scientisnek. „Harminc éve gondolkodom ezen a problémán, és úgy vélem, most meg van a válasz” – nyilatkozta Hawking csütörtökön a BBC-nek.
Hawking nem küldte el előadásának vázlatát, egy korábbi cambridge-i szemináriumán azonban beszélt már a kérdésről. A szeminárium egyik résztvevője, Charry Gibbons fizikus a New Sceintist-nek azt mondta, hogy Hawking új fekete lyukai különböznek a klasszikus fekete lyukaktól, mert nem rendelkeznek jól definiált eseményhorizonttal. Hosszú ideig sugároznak, és végül felfedik a bennük lévő információt.
Ha Hawking jövő héten meggyőzi a konferencia résztvevőit, akkor a John Preskill amerikai fizikussal néhány éve kötött fogadását elveszíti. „Mivel Stephen megváltoztatta véleményét, és most úgy gondolja, hogy a fekete lyukakban nem vész el az információ, én nyertem a fogadásunkat” –nyilatkozta Preskill a New Scientist-nek. A fogadás tétje egy tetszőleges enciklopédia volt – melyből az információ minden esetben biztosan kinyerhető.