Anyai szeretettel a rossz gének ellen

Újabb adalék szolgáltak amerikai kutatók a gének versus nevelés/környezet szerepe a gyermek viselkedésében dilemmához: az anyai szeretet rhesus majmoknál is képes ellensúlyozni az agresszív viselkedésért felelős ’rossz’ gén hatását.
Egy rhesus majmok körében végzett friss vizsgálat eredményei meglepő párhuzamba állítható egy korábbi, több évtizedes, emberek körében végzett vizsgálattal – számolt be Stephen Suomi kutatásvezető a gének és az agresszió témakörben jelenleg Londonban zajló nemzetközi konferencián.
Új-Zélandon 26 éven keresztül követték figyelemmel 1037, 1972-ben Dunedinben született gyermek sorsát. A kutatók azt találták, hogy a gyermekek sokkal nagyobb valószínűséggel mutattak agresszív és antiszociális viselkedési jegyeket, ha az ún. MAOA gén rövidebb változatát örökölték.
A gén az ún. monoamin oxidáz A enzim termeléséért felelős, amely olyan neurotranszmittereket (ingerületátvivő anyagokat) bont le, mint az antiszociális magatartással kapcsolatban álló szerotonin. Az ingerületátvivő anyag lebontásában a gén rövidebb verziója kevésbé hatékony.
A kutatók azonban azt találták, hogy a rövidebb gén hordozói közül csak azok lettek erőszakos, antiszociális felnőttek, akik nem szerető, kiegyensúlyozott családban nőttek fel. Akik hordozták a gént, de szerető családi körülmények között éltek, azoknál a nevelés ellensúlyozta a gén hatását.
Most az amerikai Steven Suomi a vizsgálatot rhesus majmok körében ismételte meg, és a főemlősök körében ugyanerre az eredményre jutottak.