A nyitott mellkassal született kislány csatát nyerhet
A hathetes ausztrál kislány, aki a testén kívül elhelyezkedő szívvel jött a világra, a korrekciós műtétek után megnyugtatóan gyors ütemben gyógyul.
Charli Southern másfél hónappal ezelőtt látta meg a napvilágot egy brisbane-i kórházban. A baba születése a vártnál hét héttel korábban kezdődött, és mikor az orvosok az ultrahangfelvételen felismerték, hogy szíve a mellkasán kívül helyezkedik el, a császármetszés mint biztonságosabb megoldás mellett döntöttek.
Charli egy rendkívül ritka fejlődési rendellenességgel született, melynek orvosi neve ectopia cordis, azaz a szív kihelyezettsége. Lényege, hogy a terhesség harmadik hete körül valami zavar keletkezik a fejlődésben, és a magzat szegycsontja nem forr össze a középen. Egymillió újszülöttből 5-8-nál fordul elő ez az állapot, és általában végzetesnek bizonyul.
A kislány mellkasán tehát egy nagy lyuk tátongott, szíve pedig ebből a lyukból kilógva, a szabadban dobogott. Ráadásul a szív nem a mellkas, hanem a hasüreg felől nyomult a szabadba, ami tovább bonyolította az amúgy is sokkolóan nagy kihívást jelentő problémát.
Lefóliázott szív
Charlit születése után néhány órával megoperálták, és visszahelyezték szívét a mellkasüregbe. Ezt megelőzően és követően az orvosok egyszerű de hatékony módszert alkalmaztak a mellkas kiszáradásának és fertőződésének megakadályozására: közönséges háztartási fóliával burkolták be a szabadon lévő zsigereket, és időről időre tamponokkal nedvesítették azokat.
Egy második műtét során bőrrel és egy gore-tex nevű, igen ellenálló anyaggal zárták mellkast. A későbbiekben szükség lesz még csontátültetésre és a mellkas bőrének további nyújtására is, hogy a baba mellkasa tökéletesen zárt legyen.
Orvosai, dr. Carol Portman, szülészorvos, dr. Mark Davies, szívsebész és prof. Martin Elliot, gyermek-szívsebész szerint Charli csodálatosan jól viseli állapotát. Bár veseelégtelenségben és súlyos mellkasi fertőzésben is szenvedett, napról napra jobban van, lélegeztetőgép nélkül, önállóan lélegzik, és már meg lehetett kezdeni nála a szoptatást.
A kislány azért is különlegesen szerencsés, mert az ectopia cordis az esetek 70%-ában a szív fejlődési rendellenességével jár együtt, míg Charli esetében maga a szív tökéletesen egészséges volt.
A kislány orvosai közül mindössze Elliot professzor találkozott már korábban is ilyen betegséggel, így tankönyveik alapos újratanulmányozása után kezdték csak meg a műtéteket. Az eredmények bámulatosak, különösen ha figyelembe vesszük, hogy ectopia cordis esetén a túlélés esélye egy a kétmillióhoz.