Génmanipulációval a hosszabb szexuális aktusért

Egy tanulmány kimutatta, hogy az ecetmuslicák belső óráját irányító gének eltávolítása a párzás időtartamát is megnyújtja.
Egy kutatócsoport génmanipulációknak az ecetmuslicák szaporodására gyakorolt hatását vizsgálta. A muslicák viselkedését tanulmányozták többek között a napi ébrenlét-alvás ciklust, más néven cirkadián ritmust irányító – időtlen (timeless) és periódus (period) fantázianevű – gének eltávolítását követően is.
Jaga Giebultowitz, az egyesült államokbeli Oregon Állami Egyetem kutatója, a vizsgálat vezetője elmondása szerint egy hallgató véletlenül fedezte fel, hogy a génmanipulált hím ecetmuslicák párzási ideje 30-50 százalékkal hosszabb lett.
Ez a felfedezés azért meglepő, mert a két eltávolított génről korábban úgy gondolták, hogy csak a világosság-sötétség váltakozásával összefüggő napi ritmus befolyásolásában van szerepük, a kopuláció időtartama azonban ettől független.
A vizsgálatok jelentősége abban rejlik, hogy embernél is hasonló, ám komplexebb gének felelősek a napi ritmus fenntartásáért. Sőt, egyes feltételezések szerint e géneknek a daganatképződés megakadályozásában is szerepe van.
Az ecetmuslicáknál megfigyelt hosszabb párzás arra utal, hogy az időtlen és periódus nevű gének a korábban elképzeltnél több területen fejtik ki hatásukat, ami izgalmas új távlatot nyit a kutatásban.