Jobban kedveljük a hozzánk hasonlító embertársainkat

Az azonos nemű embertársaink közül szimpatikusabbnak tartjuk a hozzánk hasonlóakat – derül ki egy új kanadai kutatásból.
Dr Lisa DeBruine, a kanadai McMaster Egyetem kutatója önkénteseknek párosával fényképeket mutatott, amelyek közül a résztvevőknek ki kellett választaniuk a számukra szimpatikusabbat.
Az önkéntesek az egyik felvételen egy számukra ismeretlen láthattak, a másikon pedig ugyanennek az ismeretlennek számítógéppel manipulált, a tesztszemély vonásaival, arcjegyeivel kombinált képét.
A kutató azt találta, hogy a résztvevők nagy többséggel a rájuk hasonlító arcokat találták szimpatikusabbnak. A kutatás eredményei kizárólag azonos neműek körében értelmezhető, az ellentétes neműek körében a vonzalmat nem befolyásolta, hogy az illető hasonlít-e ránk vagy sem.
A kutatásról a Journal of the Royal Society tudományos szaklap számol be.
Egyébként már korábbi kutatások is jelezték, hogy nagyobb eséllyel hiszünk ránk hasonlító embereknek. Egy kísérlet során például interneten keresztül kétszemélyes befektetési játékba vontak be önkénteseket. A játékosok nagyobb valószínűséggel bíztak egymásban, ha a képernyőn megjelent a másik játékos képe, és az hasonlóságot mutatott saját arcukkal.
Hogy mi lehet az oka, hogy szimpatikusabbnak tartjuk a hozzánk hasonló embertársainkat? Dr. DeBruine úgy véli, evolúciósan előnyünk származhat belőle, hiszen a hasonló kinézet a gének nagyobb egyezését sejteti, így a hozzánk hasonlók segítése közvetve saját génjeink továbbélését is jelenti.