Álmok nélkül – egészségesen

Egy 73 éves asszony szélütését követően megszűnt álmodni, még az REM szakaszban felébresztve sem számolt be álmokról.
Az álmok régóta foglalkoztatják a tudósokat. Freud azt állította, hogy az álmokban felszínre törnek az elfojtott érzések, míg mások szerint az a funkciójuk, hogy a nap végén „kiürüljenek” fejünkből a felesleges gondolatok, megint mások szerint a problémák megoldását végzik alvás közben. Vannak olyanok is, akik az álmokat csupán az agy „mozijának” tekintik, szerintük ezek célja a szórakozás, és gyakorlati hasznuk nincs.
Mindeddig nem sikerült egyértelmű választ találni az álmok funkciójára és arra, hogy mely agyterület felelős kialakulásukért. Sokan azt állítják, hogy nem álmodnak, azonban legtöbbjüknél pusztán arról van szó, hogy reggelre elfelejtik álmaik tartalmát és magát az álmodás tényét is.
A normális alvás négy, különböző „mélységű” szakaszból áll össze. Ezek közül a gyors szemmozgások (rapid eye movement, REM) szakaszában jönnek az álmok. Mivel a különböző alvási szakaszok elektroencefalográfiával (EEG) követhetők, lehetőség van arra, hogy az alvót a REM szakaszban felébresszék, és tudakozódjanak álmai felől.
Álomforrás
Egy 73 éves asszonyt szélütéssel (stroke) szállítottak kórházba. Betegsége következtében agyának egy hátulsó területén, a nyakszirti lebenyben szenvedett zavart a vérellátás. Kezdeti tüneteiben nem volt semmi rendkívüli: látási zavarai voltak, és testének egyik oldala gyengült. Pár nappal később azonban, amikor ezek a tünetek enyhülni kezdtek, az asszony megszűnt álmodni, holott korábban heti 3-4 alkalommal álmodott.
Claudio Bassetti, a hölgy kezelőorvosa, a Zürichi Egyetemi Kórház munkatársa vizsgálatokat végzett álomtalanná vált betegén. Hat hét alatt összesen négy éjszakán keresztül rögzítették az asszony agyhullámait alvás közben. Azt tapasztalták, hogy bár a beteg még az REM szakaszban felébresztve sem számolt be álmokról, sem az alvás mintázata, sem a mentális funkciók nem károsodtak.
Ez azt valószínűsíti, hogy az álmok kialakulása a nyakszirti lebenyhez köthető, míg az alvási mintázat, ezen belül az REM szakasz szerveződéséért az agytörzs és a középagy felelős.