Kiszimatolják a rosszindulatú daganatot a kutyák

Kutyatulajdonosok már többször jelezték, hogy házi kedvenceik felismerik gazdájuk betegségét. Most első ízben igazolták ezt tudományosan is.
A British Medical Journal közzétett egy tanulmányt, mely szerint a kutyák valóban képesek húgyhólyagrákos betegek vizeletét felismerni egyéb vizeletminták között. A kutatók meggyőződése, hogy ily módon az állatok más betegségek, például a tuberkulózis detektálására is alkalmasak.
Három évvel ezelőtt a Lancet című tudományos folyóirat cikkezett először arról, hogy egy kutya a gazdája lábán lévő anyajegyet rendszeresen szagolgatta, és többször megpróbálta kiharapni. Később kiderült, hogy ez az anyajegy rosszindulatú volt.
A mostani tudományos vizsgálatot Carolyn Willis, a brit Amersham Kórház bőrgyógyászati részlegének munkatársa vezette. Hat kutya vett részt a kísérletben, három cocker spániel, egy papillon (törpespániel-féle), egy labrador és egy keverék. Az állatokat hét hónapon keresztül képezték ki arra, hogy különböző – egészséges illetve nem daganatos betegségben szenvedő – személyek vizeletmintái közül kiválasszák a húgyhólyagrákos beteg vizeletét.
Szignifikáns sikerarány
A kiképzést követően a kutyáknak számos egymást követő alkalommal kellett hét minta – hat egészséges és egy hólyagrákos – közül kiválasztani a beteg vizeletet. Választásukat úgy jelezték, hogy lefeküdtek a betegnek vélt minta mellé. Véletlenszerű választás esetén mindössze 14 százalékban hoztak volna helyes döntést.
Ezzel szemben a kutyák az 54-ből 22 alkalommal találták meg a beteg mintát, vagyis a sikerarány 41 százalék volt. Ez semmiképpen nem tekinthető véletlennek. Legjobban a cocker spánielek teljesítettek, őket a papillon követte.
A kutatók elmondása szerint már korábban is igazolódott, hogy a daganatsejtek olyan, az egészséges sejtekben nem képződő anyagokat is termelnek, melyek nagyon fejlett szaglórendszerrel felismerhetők. Ennek ellenére a kutyákhoz hasonlóan jó szaglású macskákkal efféle tapasztalatok nem voltak, amire nagy valószínűséggel a macskák független, öntörvényű természete a magyarázat.
Életmentő szimatolás
Egy igen figyelemreméltó esemény is történt a vizsgálat során. Az egyik szagláspróbán mind a hat kutya egy olyan ember vizeletmintáját választotta ki, akit az előzetes vizsgálatok egészségesnek találtak. A kutyák viselkedése alapján azonban újravizsgálták az illetőt, és kiderült, hogy jobb veséjében rosszindulatú daganat alakult ki.
Bár a kutyák sohasem helyettesíthetik a modern diagnosztikai eljárásokat, jelzéseikre érdemes odafigyelni, hátha éppen egy házikedvenc hatására derül fény még idejében a betegségre.