Mi a közös a szaglásban és a megtermékenyítésben?

Német kutatók kimutatták, hogy az a molekula, ami a hímivarsejtet a petesejthez vezeti, a szaglórendszerben is megtalálható.
Marc Spehr, a Maryland Egyetem és Katlen Schwane, a Ruhr-Egyetem munkatársa felfedezték, hogy az a receptor (jelfogó) fehérjemolekula, amelynek szerepe, hogy a hímivarsejt és a petesejt találkozását elősegítse a megtermékenyítés során, a szaglórendeszerben is jelen van.
A hOR17-4 nevű receptor a hímivarsejtek felszínén található, és kulcsszerepet játszik a hím- és női ivarsejtek közötti kommunikációban, valamint elősegíti a kemotaxist, azaz a a vegyi jelzések alapján történő tájékozódást.
A kutatók standard molekuláris technikákkal igazolták e molekula jelenlétét a szaglóhámban, és tesztelték működését egyszerű szaglási próbával és elektromos mérésekkel.
Arra a következtetésre jutottak, hogy a hOR17-4 alapvető receptorfunkciója megegyezik a szaglás és a megtermékenyítés során. Elképzelhető, hogy a jövőben ennek kiaknázásával szaglási próbákkal lehet majd vizsgálni a termékenységet.