Szenzációs új terápia a rákkutatásban?

Amerikai kutatók a daganatok kifejlődéséért felelős gén időszakos kikapcsolásával a tumorok visszafejlődését, sőt, eltűnését idézték elő állatkísérletek során.
A Stanford Medical Center munkatársai a különböző tumorok kifejlődéséért gyakran felelős myc-gén időszakos kikapcsolásával a tumor visszafejlődését idézték elő kísérleteik során. Bár a gén újraaktiválódott a kikapcsolás után, mégis a rövid időszak elegendő volt ahhoz, hogy a tumoros sejtek sorsa visszafordíthatatlanul megváltozzon.
Kontrollálatlan sejtosztódás
A tumorok kontrollálatlan sejtosztódás eredményeként jönnek létre. A sejtek osztódási programja beindul, azonban az osztódást szabályozó finom egyensúly megbomlása miatt ez az osztódás nem a szervezet igényeit elégíti ki, hanem attól függetlenül, kórósan és károsan sok sejt kialakulásához vezet.
Létrejön a heterogén sejtek halmazából álló daganat, amely elkötelezettségétől, elhelyezkedésétől és természetétől függően komoly hatásokat fejt ki gazdaszervezetére. A sejtosztódási kontroll felborulásában számtalan tényező közre játszhat. Egyes szabályozó fehérjék a szükségesnél nagyobb, míg mások annál kisebb mennyiségben termelődnek.
A myc-gén termékének, a myc-fehérjének normális funkciója, hogy a sejten belül információhordozóként működve a sejtosztódási program beindulását tegye lehetővé. A fehérje túlzott termelés viszont kontrollálatlan sejtosztódáshoz, így daganat kialakulásához vezet. A myc-gén túlzott aktivása emlő-, prosztata-, vastagbél-tumorokban, és számtalan egyéb rákos elfajulásban mutatkozik meg, így vizsgálata, működésének esetleges befolyásolása nagy súlyú terápiás következtetéseket vonhat maga után.
Oszd meg és uralkodj!
A legfrissebb eredmények szerint a túlaktiválódott gén időszakos kikapcsolása is a tumor növekedésének megállításához, esetleges visszafejlődéséhez vezethet.
A kísérlet során egerekből kinyert májsejtekben aktiválták a myc-gént (tumorosan átalakították a sejteket), mégpedig olyan módon, hogy az aktiváció egy egyszerű antibiotikum, a doxiciklin adására felfüggeszthető legyen. A tumorosan aktivált sejteket az állatokba visszaültetve májdaganat jött létre.
Az állatokat doxiciklin tartalmú étrenden tartva viszont a tumor nem fejlődött ki, illetve növekedése megállt. Ezután a kutatók elvonták az étrendből az antibiotikumot és a várakozásoknak megfelelően a májdaganat agresszív növekedésbe kezdett. 12 hétnyi tumoros növekedést követően az állatok újból doxiciklint kaptak, amely hatására meglepő módon nemcsak a tumor további növekedése állt meg, hanem kis idő múltán el is tűntek az elfajult sejtek a májból, és az állatok meggyógyultak
Az eredmények szerint tehát a myc-gén periodikus kikapcsolása tőrbe csalja a tumoros sejteket, elősegítve azt, hogy azok visszataláljanak a kontrollált, vagy legalábbis kontrolláltabb sejtosztódási ciklusba. A normálisnak tűnő sejtek azonban könnyen visszaalakulhatnak tumoros sejtekké, mint ahogy ezt a kemoterápiás beavatkozások során már korábban észlelték.
In vivo szelekció
Megválaszolatlan kérdés maradt azonban, hogy a myc-gén reaktivációja a régi tumoros sejtek újbóli csatarendbe állásán, vagy pedig új tumoros sejtek kialakulásán keresztül okozott-e daganatot.
A probléma feloldására a beültetendő, tumorosan átalakított sejteket olyan zöld fehérjét termelő génnel láttak el, amely terméke a sejtekben maradva tájékoztat azok elhelyezkedéséről és indirekt úton életképességéről is. A zöld színt pedig az állatok testén kívül elhelyezett nagy érzékenységű kamerával detektálták.
A kísérlet menetét megismételve arra a következtetésre jutottak, hogy a sejtek valóban nem pusztulnak el, hanem csak osztódási jellemzőik változnak meg a myc-gén ki-be kapcsolására, tehát a gén bekapcsolásakor nem új tumor képződik, hanem a már meglévő daganatos sejtjek kezdenek el aktiválódni. A daganat sejtjeit az eljárás egy kontrolláltabb osztódási viselkedés fel terelte, amely a második myc-gén deaktivációval a daganatos sejtek eltűnéséhez vezetett és a tumoros állat gyógyulásához is.
A kutatások következő lépése az lesz, hogy olyan vegyületeket találjanak, amikkel a myc-gén ki és bekapcsolása elvégezhető emberekben is, ami a kutatók reményei szerint az eddig nehezen gyógyítható daganatos megbetegedések újfajta terápiájához is vezethet.