A homoszexualitás anyai ágon öröklődik?

Egy olasz férfiak körében végzett felmérés kimutatta, hogy a homoszexuálisok családjaiban a nők termékenyebbek az átlagosnál.
A Padovai Egyetem kutatói különböző bárokban és szórakozóhelyeken 98 homoszexuális és 100 heteroszexuális férfivel töltettek ki kérdőíveket a családfájukkal kapcsolatban. Összesen 4600 hozzátartozó gyermekeinek számára kérdeztek rá, tudakozódtak többek között a homoszexualitás családban való előfordulásáról, a testvérek számáról is.
Az eredmények szerint a homoszexuális férfiak édesanyja átlag 2, 7 gyermeket szült, szemben a heteroszexuális férfiak családjában született átlag 2, 3 gyerekkel. A meleg férfiak anyai nagynénjeinél az átlagos gyerekszám 2, 0 volt, míg a nőket kedvelő férfiak anyai nagynénjeinél ez a szám 1, 5-nek adódott.
Szuper-heteroszexuális
Andrea Camperio-Ciani, a vizsgálat vezetője szerint ez arra utal, hogy a homoszexualitásnak genetikai komponense is van, ami anyai ágon öröklődik, és ami a nőknél fokozza a termékenységet és/vagy a gyermekvállalási kedvet. Elképzelhető, hogy ez a tulajdonság, ami férfiaknál homoszexualitáshoz vezet, valójában a férfiakhoz való vonzódás mértékét határozza meg. Így az a nő, aki ilyen tulajdonságot hordoz magában, erősebben vonzódik a férfiakhoz, „szuper-heteroszexuális” lesz, és így több gyermeknek is ad életet. Ez arra is magyarázatot adhat, hogy bár a meleg férfiaknak meglehetősen ritkán születik gyermekük, a homoszexualitás mint tulajdonság mégsem szelektálódott ki, hiszen női ágon továbböröklődik.
A kutatók valószínűnek tartják, hogy az X-kromoszóma örökíti a homoszexualitásért felelős gének egy részét, azonban más kromoszómák is részt vesznek a jelleg kialakításában. Az X-kromoszóma nőkben és férfiakban egyaránt megtalálható nemi kromoszóma, azonban a fiúgyermekek ezt minden esetben az édesanyjuktól öröklik, apjuktól az Y-kromoszómát kapják.
Az azonos nemhez vonzódás hátterében azonban az esetek mintegy 80 százalékában nem valószínűsíthető ez a fajta genetikai eredet. Itt valószínűleg továbbra is a neveltetés, egyéni döntés, korai szexuális impulzusok és esetleg más genetikai tényezők a meghatározók.