Egyedülálló anyák gyakrabban szülnek lányt

Egy nagyszabású amerikai tanulmány szerint a párkapcsolatban élő nők gyakrabban hoznak világra fiú utódot, mint lányt.
Egyes evolúciós elméletek szerint az állatvilágban a nőstények a környezeti feltételeknek és a megtermékenyítő hím rátermettségének függvényében képesek szabályozni születendő utóduk nemét. Egy hím állat felnevelése és táplálása jóval energiaigényesebb, mint egy nőstényé, viszont várhatóan több utódot hoz majd létre, mint a nőstény.
Az emberek között az újszülöttek 51százaléka fiú. Korábbi kutatások kimutatták, hogy szűkösebb időkben aránylag több lány születik, míg a jólétben élő anyák több fiút hoznak világra.
Karen Norberg, az Amerikai Gazdasági Kutatóintézet pszichológusa a gyermek-egészségügy gazdasági vonatkozásait vizsgálja. Kutatása során nyolcvanhatezer, 1959 és 1988 között született egyesült államokbeli gyermek adatait tanulmányozta.
Azt tapasztalta, hogy a házasságban vagy élettársi kapcsolatban élő nőknél 51, 5 százaléka volt a fiúgyermekek születésének aránya, míg az egyedülállóknál 49, 9 százalék. Ez kis eltérés ugyan, de nagy valószínűséggel egy eddig ismeretlen biológiai adaptációs mechanizmusra utal.
Az eredmények többféleképpen értelmezhetőek. Korábban igazolták, hogy a tüszőrepedést megelőző öt napban nagyobb eséllyel fogan fiúgyermek, így az egyedülálló és a párkapcsolatban élő nők szexuális szokásai közötti eltérés szolgálhat magyarázattal. Egy másik lehetőség, hogy az egyedülálló nők stresszesebb életet élnek, ami hormonális hatások révén gyakrabban okoz vetélést. A fiúk pedig nagyobb eséllyel vetélnek el, mint a lányok.