A franciák megmentik címerállatukat a kihalástól

Franciaország egyik legnépszerűbb emblematikus állatát, a gall kakast kihalás fenyegeti. A tudósok azon vannak, hogy ezt megakadályozzák.
A gall kakas, franciául „coq gaulois” évszázadok óta jelképezi a francia küzdőszellemet és dicső származást. A forradalom előtti időkben már feltűnt királyi címereken, majd a forradalmat követően újra divatba jött. Napjainkban elsősorban a francia sport jelképe, sportklubok zászlaján, játékosok mezén tűnik fel.
Jelképpé válásának elsősorban szemantikai oka van. A latin gallus kifejezésnek ugyanis két jelentése van: kakas illetve Gallia.
A gall kakasok száma igencsak megcsappant az utóbbi években, mindössze 200 példány található Franciaországban, amatőr tenyésztőknél. Igen közel áll tehát a kihaláshoz, hiszen egy globális járvány, például madárinfluenza könnyedén elviheti a teljes állományt.
Mélyfagyasztott szerelem
Az INRA Nemzeti Agronómiai Kutatóintézet tudósai Elisabeth Blesbois vezetésével kiválasztották a legtökéletesebb fiatal tyúkokat és kakasokat, majd keresztezték azokat. Az így létrejött utódok közül 40 kakast a lehető legkedvezőbb körülmények között neveltek fel, majd hímivarsejteket nyertek tőlük, melyeket lefagyasztottak.
A jövőben, ha esetleg valóban kihalna a gall kakas, e hímivarsejtek felolvaszthatók, és felhasználhatók egy közönséges tyúk megtermékenyítésére. Az utódnemzedékek beltenyésztésével pedig újra létrehozható a gall kakas. A hímivarsejteket a biztonság kedvéért két különböző helyen tárolják lefagyasztva, a minták garantáltan legalább 60 évig eltarthatók.