Csermely Péter lett az év ismeretterjesztő tudósa

Csermely Péter biokémikus professzornak ítélték oda az Év Ismeretterjesztõ Tudósa Díjat "a csillaggal"; a Tudományos Újságírók Klubja által alapított elismerést a Magyar Tudományos Akadémián adták át csütörtökön.
Tudományos újságírók levélbeni szavazással jutalmazták Csermely Pétert, a Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Pathobiokémiai Intézet címzetes egyetemi tanárát, a Kutató diákok országos mozgalmának szervezõjét.
Csermely Péter sok akadémikust, tudomány doktorát és mentort “kapcsolt” a tehetségneveléshez; a kutatókedvû diákok száma az õ és a hozzá hasonló egyéniségek vonzása következtében évrõl évre gyarapszik – tájékoztatott a Tudományos Újságírók Klubja.
A magyar tehetségkutatás kiemelkedõ egyéniségének kezdeményezése, a Kutató diákok országos mozgalma ma már több mint ötezer tehetséges középiskolás diáknak nyújt lehetõséget a legmagasabb szintû kutatásokba történõ bekapcsolódásra.
Az 1958-ban született Csermely Péter kiváló tudománypolitikus is: a stressz-fehérjékkel kapcsolatos kutatásaival a biokémia nemzetközi fõvonalát képviseli, Selye János hagyományának méltó folytatója. A legidézettebb stresszkutatók egyike, számos ismeretterjesztõ írás és könyv szerzõje.
A Tudományos Újságírók Klubja az ez évi Enciklopédia-díjat posztumusz Barabás Zoltánnak ítélte a biológia-, a természet- és a környezetvédelem terén végzett több évtizedes tudományos ismeretterjesztõ munkásságáért. Az Enciklopédia-díjat a klub annak az újságírónak ítéli oda, aki a megelõzõ évben a nyomtatott vagy az elektronikus sajtóban kiemelkedõ ismeretterjesztõ munkát végzett.
Barabás Zoltán az Élet és Tudomány munkatársaként, továbbá több folyóirat, szakmai és civil szervezet tagjaként kérlelhetetlen következetességgel képviselte az élõ természet fontosságának ügyét egyéni hangú cikkeiben és az általa szerkesztett írásmûvekben – olvasható a Tudományos Újságírók Klubja ismertetõjében.