Ujjbegyből is kimutatható a szívkoszorúér-betegség

A Mayo Klinika kutatói igazolták, hogy a bonyolult katéteres beavatkozás helyett egy egyszerű vizsgálattal, az ujjbegy véráramlása alapján is megállapítható a szív koszorúereinek állapota.
A szívkoszorúér-betegség hátterében az atherosclerosis nevű állapot áll, melyet a köznyelv érelmeszesedésként említ. Lényege, hogy az ereket belülről bélelő réteg, az érbelhártya (endothelium) sérül, funkciója romlik, ezért felrakódások keletkeznek rajta, melyek később elmeszesedhetnek. A meszes felrakódások beszűkítik az eret, romlik a vérátáramlás. Súlyos esetben akár teljesen elzáródhat az ér, akár a felrakódások mérete, akár a rajtuk megtapadó vérrögök miatt.
Ha egy szívkoszorúér jelentősen beszűkül vagy elzáródik, akkor az általa ellátott szívizom-terület kevesebb oxigénhez jut, ami végső soron teljes oxigénhiányos elhaláshoz, infarktushoz vezethet. Az atherosclerosis rendszerbetegség, ami azt jelenti, hogy nem csak a szív erein jelenik meg, hanem a szervezet más artériáin is – csak ott esetleg nem okoz tüneteket, panaszokat.
Tedd a szívedre kezed!
Az amerikai Mayo Klinika kardiológusai dr. Amir Lerman vezetésével abból indultak ki, hogy az érbelhártya működésének romlása az ujjbegyen a betegre rótt sokkal kisebb megterheléssel kimutatható. Amennyiben az ujjbegyben romlott az endothel funkciója, nagy valószínűséggel a szív erei esetében is atherosclerosis áll fenn, így ilyenkor érdemes elvégezni a nagyobb beavatkozással járó vizsgálatot.
A kutatók reaktív hyperaemia – perifériás artériás tonometria (RH-PAT) módszerrel vizsgálták az érbelhártya állapotát az ujjbegyeken. Az eljárás során az adott terület véráramlását mérik meg a karra helyezett vérnyomásmérő-mandzsetta felfújása előtt és leeresztése után. Az átmeneti vértelenséget követő vérbőség (reaktív hyperaemia) mértékéből állapítható meg az érbelhártya állapota.
A vizsgálat során 94 személynél végeztek katéteres, azaz nagy beavatkozással járó szívkoszorúér-vizsgálatot. 55 személynél állapítottak meg szívkoszorúér-betegséget, 39 egészségesnek bizonyult. Ezután mind a 94 alanynál végrehajtották a RH-PAT mérést, és meghatározták azt a küszöbértéket, amelyen túl már felmerül az esetleges szívkoszorúér-betegség gyanúja.
Az RH-PAT vizsgálat előnye, hogy olcsó, mintegy 20 percet vesz igénybe, nem ró nagy megterhelést a betegre, és emiatt rendelőben, szűrővizsgálatra is alkalmazható. Amennyiben a kritikus értéket meghaladja az eredmény, a betegnél elvégezhető a katéteres vizsgálat.