A túlságosan kevés alvás hizlal
Brit és amerikai kutatók igazolták, hogy a rendszeresen öt óránál kevesebbet alvók szervezetében olyan hormonális változások történnek, melyek elhízáshoz vezethetnek.
Az éhség és a jóllakottság érzetének kialakulásáért két hormon tehető felelőssé: a leptin és a ghrelin. A leptin a zsírsejtekben termelődik, és feladata, hogy jelezze az agy számára, hogy a sejtekbe elegendő tápanyag került, abba lehet hagyni az étkezést – egyszóval a jóllakottság érzetét alakítja ki. A ghrelin a gyomorban keletkezik, és éhségérzetet kelt az agyban.
A Bristol Egyetem kutatói, dr. Shahrad Taheri vezetésével 1989-ben indítottak egy vizsgálatot, melybe 1024 személyt vontak be. Az alanyok tizenöt éven keresztül időről-időre kérdőíveket töltöttek ki alvási szokásaikról, alvásnaplót vezettek, és négyévente vért vettek tőlük valamint úgynevezett alváslaboratóriumban vizsgálták fiziológiai működéseiket alvás közben.
Ghrelin hizlal, leptin fogyaszt
A kutatók azt tapasztalták, hogy a rendszeresen öt óránál kevesebbet alvók szervezetében átlagosan 15 százalékkal magasabb a ghrelin mennyisége, és 16 százalékkal alacsonyabb a leptin szintje, mint a nyolc óránál többet alvók esetében.
Az alacsony leptin- és magas ghrelinszint fokozott étvágyat eredményez, melyet kevésbé követ jóllakottságérzet, azaz az illető gyakrabban érez késztetést egy kis falatozásra. Ez a fejlett országokban, ahol az élelem készen kapható, könnyen elhízáshoz vezet. Az öt óránál kevesebbet alvók körében valóban jóval több volt az elhízott személy.
A kutatók úgy vélik, az alvásidőt csökkentő tevékenységek – munka, tanulás, családi programok, televízió, számítógépes játékok, iInternet – mind növelik a két hormon eltérésének mértékét, és szerepet játszhatnak az elhízás egyre gyakoribbá válásában.