Védőoltás szívbetegség ellen?

Svéd kutatók állatkísérletben ígéretes eredményeket értek el a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának egyik fő tényezője elleni védőoltással.
A szív-érrendszeri betegségek felelősek Magyarországon a legtöbb halálozásért. A szívinfarktushoz és stroke-hoz (agyi érkatasztrófa, gutaütés) vezető ok az érelmeszesedés.
Ez az állapot úgy alakul ki, hogy a túlságosan nagy mennyiségű koleszterin megtapad az ér belső falán, majd oxidálódni kezd, és ezzel károsítja az érfal sejtjeit. Ennek következtében felrakódások keletkeznek az érfalon, ami beszűkíti az ér belső átmérőjét, és akadályozottá válik a véráramlás.
A svéd Lund Egyetem kutatói, Jan Nilsson vezetésével a vakcinálás módszerével igyekeznek megoldani a problémát. Az érelmeszesedés kialakulásában legfőbb szerepet játszó LDL-koleszterin – más néven „rossz” koleszterin – oxidált formáját adták be injekcióban egereknek. Céljuk az volt, hogy az immunrendszer sejtjei idegen anyagként ismerjék fel, és a későbbiekben megtámadják az oxidált LDL-koleszterint, így a felrakódások ne alakuljanak ki, a már kialakultak pedig tűnjenek el.
Eredményeik szerint a védőoltással kezelt egerek érelmeszesedéses felrakódásainak száma 70 százalékkal csökkent, a megmaradók pedig megálltak a növekedésben.
Egy másik vizsgálatban a kutatócsoport a passzív immunizálás módszerét alkalmazta, azaz egy másik állatban az oxidált LDL-koleszterin ellen termelődött ellenanyagot adták be az egereknek. Azt tapasztalták, hogy ez az eljárás is ígéretes.