Készítsünk műanyagot narancshéjból!

Amerikai kutatók olyan eljárást fedeztek fel, amely során narancshéjból és az üvegházhatást okozó széndioxid-gázból műanyagot lehet előállítani.
Új típusú polimerrel rukkoltak elő az amerikai Cornell Egyetem kutatói. A műanyag előállításához széndioxidot, a narancshéjban előforduló egyik olajat és a reakciót gyorsító katalizátort használtak fel.
A kutatócsoport reményei szerint a széndioxidot egy nap valamiképpen össze lehet majd gyűjteni például műanyag gyártására, ahelyett hogy a légkörbe eresztenénk, fokozva ezzel az üvegházhatást és a globális felmelegedést.
Az összetevők és a végeredmény
A polimerek nagy molekulatömegű, ismétlődő egységekből álló, szénalapú láncok. A műanyagok egy vagy több, főleg mesterségesen előállított polimerből és különféle adalékanyagokból épülnek fel.
A limonene többek között a narancshéjból kinyerhető olaj. A Cornell Egyetem kutatói a limonenet oxidálták, ez a limonene-oxid lett az új polimer építőköve. Ezt széndioxiddal vegyítve születetett meg az új polimer, a polilymonene karbonát, amely sok tulajdonságában megegyezik a polisztirénnel.
A polisztirén számos eldobható műanyag termék alapanyaga. A kutatók úgy vélik, hogy bármiféle olyan megoldás, amely során a petróleum alapanyagú polisztirént megújuló, olcsó alapanyaggal lehet helyettesíteni, azt érdemes alaposabban megvizsgálni.