A csimpánzok is díjazzák a fair-playt
Egy amerikai kutatócsoport a kapucinus majmok után most csimpánzok esetében is igazolta, hogy az igazságtalan bánásmód lázadást vált ki belőlük. Kivéve, ha ők a kedvezményezettek…
Az atlantai Yerkes Nemzeti Főemlőskutató Központ munkatársai igen egyszerű vizsgálattal tanulmányozták a csimpánzok igazságérzetét.
Minden egyes vizsgálatban két majomnak volt az a feladata, hogy a kezébe adott műanyag rudacskát visszaadja a kísérlet vezetőjének. A feladat helyes végrehajtásáért a pár egyik tagja uborkát kapott, míg a másikat a csimpánzok körében igazi csemegének számító szőlővel jutalmazták. Mindegyik csimpánz látta, mit kapott a másik.
A kutatók megfigyelték, hogy azok az állatok, amelyeknek uborkával „szúrták ki a szemét”, megtagadták a további együttműködést, vagyis a továbbiakban nem teljesítették a feladatot. Ez a viselkedés volt jellemző akkor, ha a csimpánzok a vizsgálatot megelőzően csak rövid ideje ismerték egymást.
Urambátyám
A régi ismerősök azonban, akik együtt nevelkedtek, hajlamosak voltak szemet hunyni az igazságtalanság felett, vagyis ha valamelyik „szerettük” kapta a szőlőt, az uborkát kapó csimpánzok folytatták a munkát.
Dr. Sarah Brosnan, a kísérlet egyik munkatársa szerint ebben a csimpánzok nagyon hasonlóan viselkednek az emberhez. Hiszen mi is szörnyen igazságtalannak érezzük, ha ugyanazért a teljesítményért mást jobban megjutalmaznak (megdicsérnek), mint minket, ha azonban rokonunkról, barátunkról van szó, hajlamosak vagyunk kevésbé rossz néven venni a rovásunkra történt megkülönböztetést.
A kutatócsoport ezt a vizsgálatot néhány évvel ezelőtt kapucinus majmokkal is elvégezte, és ugyanerre az eredményre jutott. A két főemlős-faj emberhez ennyire hasonló reakciója arra utal, hogy az igazságtalansággal szembeni berzenkedésnek hosszú evolúciós története van.
Mindkét állatfajnál megfigyelték továbbá, hogy az igazságérzetük csak akkor lépett működésbe, amikor ők maradtak alul. Azok a majmok, amelyeket szőlővel jutalmaztak, nem lázadoztak egy percig sem. A kutatók szerint e tulajdonságuk sem tér el az emberétől.