Elhunyt a modern biológia úttörője, aki Budapesten alapozta meg karrierjét

Százéves korában, egy amerikai nyugdíjas otthonban elhunyt a Harvard Egyetem professzora, a világ egyik legismertebb evolúciós biológiával foglalkozó tudósa, Ernst Mayr. Kevesen tudják, hogy egy budapesti konferencián alapozta meg későbbi világhírnevét. 1927-ben, a magyar fővárosban találkozott ugyanis Lord Rothschilddal, akit elkísért új-guineai útjára, és amelyről visszatérve továbbfejlesztette az evolúciós biológia elméletét.
A tudós még csütörtökön hunyt el, halálhírét azonban csak később hozták nyilvánosságra. Mayr munkássága különösen a harmincas-negyvenes években volt eredményes. Ekkor a New York-i Amerikai Természettörténeti Múzeum kurátoraként dolgozott. Fiatalkorában már a vezető neodarwinista elméletek elismert képviselője lett, s a természetes szelekció darwinista elméletét kiegészítette a modern biológia, később a genetika eredményeivel.
Kiegészítette Darwin elméletét
Új-guineai és salamon-szigeteki útjain bebizonyította, hogy elzárt, elszigetelt populációkból új fajok keletkezhetnek – ezzel Darwin elméletét egészítette ki szintén.
Mayr professzor hozzájárulása a Harvard Egyetem számára egészen különleges volt az evolúciós biológia területén – nyilatkozta William C. Kirby, az univerzitás történelem professzora, művészeti és tudományos karainak dékánja. Kirby szerint Mayr a XX. század egyik legnagyobb koponyája volt, aki a ma oly gyakran használt biodiverzitás fogalmi körét meghatározta.
A biodiverzitásról manapság rendszeresen tanácskoznak a tudósok: éppen az elmúlt héten rendeztek Párizsban egy nemzetközi konferenciát, amelyen a fajok, az élővilág változatosságának megőrzését szorgalmazták a résztvevők. A biodiverzitás ugyanis ezt a változatosságot, az állatok és növények minél nagyobb fokú sokféleségét jelenti.
Mayrhoz fűződik a biológiai fajok jelenleg elterjedt definíciója is: szerinte fajnak az az egymás közti szaporodásra képes populáció tekinthető, amely más fajokkal nem képes a szaporodásra.
Mayr pályafutása
Ernst Mayr Németországban, Kemptenben született 1904. július 5-én. Orvosi diplomát 1925-ben szerzett a greifswaldi egyetemen. Családjában sok generáció óta csak orvosok voltak, ám ő végül szakított ezzel a tradícióval, és a berlini egyetemen zoológiai doktorátust szerzett 16 hónappal greifswaldi diplomája után. Később Mayr úgy nyilatkozott: „nagyon szerettem utazni, és orvosként erre nem sok lehetőségem lett volna…”
A szerencse 1927-ben, egy budapesti nemzetközi zoológiai konferencián mosolygott rá: ekkor találkozott Lord Rothschilddal, aki éppen új-guineai utazásához keresett társakat, illetve szakértőket. Elsősorban madarakat szeretett volna befogni a multimilliomos, Mayr pedig megragadta az alkalmat, és a következő két és fél évet a lorddal töltötte a déltengereken. Ekkor jött rá arra , hogy – mint már említettük – elszigetelt populációkból is kifejlődhetnek új fajok.
A Harvard Egyetemre 1953-ban került a zoológia professzoraként. 1961 és 1970 között az intézmény Összehasonlító Zoológiai Múzeumát irányította Mayr. 1975-ben vonult nyugalomba a neves professzor.
Mayr sokat küzdött a biológia tudományának elismertetéséért, azért, hogy egyenrangúként kezeljék a fizikával, kémiával és a csillagászattal, a többi természettudománnyal. Az elsők között volt, aki biológia filozófiájával és történetével is foglalkozott.