Mesterséges északi fényt állítottak elő
Amerikai tudósoknak tavaly márciusban sikerült az északi fényhez hasonló jelenséget generálniuk Alaszkában.
A téli éjszakák rendkívül hidegek, hosszúak és sötétek. Az egyetlen előnyük, hogy rendkívül látványos jelenség figyelhető meg az ilyen éjszakákon: az északi fény. Az égen feltűnő fények régóta foglalkoztatják az emberiséget, és most amerikai kutatóknak sikerült valami hasonlót létrehozniuk, mint amit a természet időtlen idők óta „előállít”.
A mesterséges északi fényt Alaszkában próbálták ki az USA légierejének kutatói. Eredményeikről most számoltak be a brit Nature folyóiratban, jóllehet kísérleteiket tavaly márciusban folytatták – írja a Spiegel Online.
Egy fagyos éjszaka a tudósok ki-bekapcsolgatták nagyenergiájú rádióhullámokat kisugárzó készüléküket, s amikor működött a gép, akkor megjelent egy zöldes fény az égbolton, amikor pedig nem, akkor eltűnt a jelenség.
Mindez azt jelenti, hogy sikerült imitálni a természetes folyamatokat, vagyis az északi fény keletkezését. Az északi fény a Napból érkező részecskék, a napkitörések nyomán kiszabaduló úgynevezett napszél hatására jön létre (akárcsak a déli féltekén a déli fény). A napszéllel általában másodpercenként egymillió részecske érkezik a Föld légkörébe. Bolygónk mágneses tere azonban megvédi az élővilágot ettől a sugárzástól, és a becsapódó részecskéket a két pólus felé téríti el. A napszéllel érkező részecskék tehát a sarkvidékeken ionizálják a levegő molekuláit, és ezek az ionizált részecskék hozzák létre a különleges fényhatásokat. Néha a napszél olyan erős – a nagyobb napkitörések miatt –, hogy a sarki fények más tájakon is láthatók, volt már példa arra, hogy Magyarországon is meg lehetett pillantani az északi fényt (legutóbb 2003-ban volt ilyen jelenség hazánkban).