Mérhető a nemi vágy
Izraeli kutatók kimutatták, hogy az agyhullámok megfigyelésével nyomon követhető a nemi vágy mértéke. A módszer hasznos lehet a szervi és pszichés libidócsökkenés elkülönítésében.
A haifai Rambam Kórház kutatói Yoram Vardi professzor vezetésével olyan módszer kidolgozásán dolgoznak, amellyel objektíven, számszerűen meghatározható a libidó mértéke. A nemi teljesítőképesség csökkenésének ugyanis számos oka lehet: például szervi megbetegedések, pszichés problémák, gyógyszermellékhatás, párkapcsolati gondok.
A módszer – amely technikailag nem új, hiszen az orvostudomány egyéb problémák vizsgálatára évtizedek óta alkalmazza – az agyhullámok mérésén alapul. A nemi vágynak az agyban bekövetkező változásai szűrhetők ki alkalmazásával, így a nemi szervek, erek, idegek megbetegedése, sérülése által csökkent libidó esetében az eljárással normális értékek mérhetők.
Zene kontra szex
A vizsgálatban 11 nő és 11 férfi vett részt, átlagéletkoruk 26, 8 év volt. A vizsgált alanyok mindegyike egészséges volt, normális mértékű libidóról számoltak be. A kutatók először fejhallgatót keresztül zenét hallgattattak az alanyokkal, és a fejbőrön elhelyezett elektródákkal mérték az akusztikus inger által kiváltott agyhullámokat. Ezután megvizsgálták a p300 hullámokat, azaz a 300 millisecundummal (0, 3 másodperc) késleltetett agyhullámokat.
Ezt követően, anélkül, hogy a zenét kikapcsolták volna, rövid videofilmeket vetítettek az alanyoknak, és továbbra is a p300 hullámokat figyelték. Minthogy az ember nem képes egyszerre két helyre is ugyanolyan intenzitással koncentrálni, a vizuális ingerek hatására a p300 hullámok amplitúdója (kitérése) csökkent.
A kisfilmek között volt sportközvetítés, természetfilm, romantikus bejátszás és erotikus klip is. Megfigyelték, hogy erotikus filmek esetében minden alanynál jelentősebben csökkent a p300 hullám amplitúdója, mint az egyéb bejátszásoknál. Az erotikus téma tehát jobban elvonta az egészséges alanyok figyelmét a zenehallgatástól, mint bármely másik.
LibidoMeter
A korábbiakban a nemi vágy mértékét különféle kérdőívekkel, vérnyomás- és pulzusméréssel próbálták megállapítani, ezek azonban nagy egyéni eltéréseket mutattak. Az agyhullámok mérésén alapuló módszerrel a változás objektíven megítélhető, a szexuális érdeklődés általános (nem csak az aktuális partnerre vonatkozó) csökkenése megállapítható.
Vardi professzor a közeljövőben szexuális teljesítménycsökkenésről panaszkodó betegeken is elvégzi a vizsgálatot – ez fogja igazolni a módszer gyakorlati alkalmazhatóságát. Az eljárást várhatóan Libido-Meternek nevezik majd.