Magyar találmány: kezdődik az üvegbeton ipari gyártása
Egy hónap múlva megkezdődhet a fényáteresztő beton ipari gyártása. A magyar találmánnyal vége a szürke, unalmas betonkorszaknak.
Losonczi Áron építész a világ legnépszerűbb építőanyagába optikai üvegszálakat ágyazott, így született meg a fényáteresztő beton. A LiTraCon (Light Transmitting Concrete) névre keresztelt építőanyag miközben szilárdságából semmit sem veszít, az üvegszálaknak köszönhetően a világosabb felület árnyai a kevésbé világos felületen sötét kontúrokként jelennek meg. Így válnak élvezhetővé például nappal a házban is a fák sziluettjei, sőt, a színek is megmaradnak. A súlyos, tömör beton szellőssé és világossá válik.
Az üvegbetont Losonczi Áron 2002-ben szabadalmaztatta, azóta Stockholmban, Londonban, Washingtonban, Kölnben és Frankfurtban is bemutatták már design-kiállításokon. A 28 éves építész az MTI-nek elmondta, hogy a tervek szerint egy hónapon belül aláírják a szerződést egy külföldi befektetővel, ezt követően elindulhat a jelenleg Csongrádon próbagyártott anyag ipari mennyiségű gyártása is.
A LiTraCon betontömbökben több ezer üvegszál fut egymással párhuzamosan a két felület között, a beton összességében négy százalékban üveggel vegyített. Az üvegbeton alkalmazható az építőiparban, a szerkezetépítésben, a bútoriparban és a belsőépítészetben egyaránt, mivel dekorációs céloknak is megfelel. Az építészeti szaksajtó világszerte úgy vélekedett, hogy a LiTraCon igen nagy karrier előtt áll.