Eloszlatták az elektronködöt, jönnek a fénysebességű chipek
Fénysebességre gyorsíthatja fel a chipek adatáramlását az az új felfedezés, amelyet az Intel cég kutatói jelentettek be. A Nature című tudományos folyóiratban közzétett cikk szerint a lézertechnikában értek el áttörést.
Mindeddig a mérnökök, fizikusok képtelenek voltak megoldani, hogy kristályos szilícium segítségével lézerfényt állítsanak elő, illetve erősítsenek fel. Az Intel kutatóinak mostani felfedezése viszont lehetővé teszi új területeken is a lézertechnika alkalmazását, és ezáltal fénysebességre gyorsítható fel az adatáramlás a chipeken belül, illetve közöttük. A világ legnagyobb mikroprocesszor-gyártó cégének közlése szerint az évtized végén kerülhet át ez a technológia az iparba.
Áttörés
„Alapvető határvonalon léptünk át” – mondta a felfedezést kommentálva Dr. Mario Paniccia, az Intel fotonikai laboratóriumának igazgatója. Ő és kollégái a Nature folyóiratban tették közzé legújabb eredményeiket, amely révén sikerült folyamatos, megszakítás nélküli lézersugarat létrehozniuk abból az anyagból, amely a számítógépek mikroprocesszorait alkotja.
Jelenleg egyébként különleges anyagokat kénytelenek használni a gyors adattovábbításkor a mérnökök, hiszen az optikai kábelekben továbbított lézerfényt csak a ritka gallium-arzenid segítségével tudták eljuttatni, illetve felerősíteni.
A szilícium viszont sokkal olcsóbb lenne a chip-gyártók és a távközlési cégek számára, hiszen a fény mozgását lehetővé anyagok hirtelen áresése és nagy tömegű gyártása is lehetővé válna szilíciumból.
„Elektronködvágás”
A számítógépekben felhasznált szilícium eddig azért akadályozta a lézer mozgását, mert nem egyszerű, hanem kristályos formában alkotja ez az anyag a chipeket. E kristályok atomjairól a lézerfény fotonjai leszakítják az elektronokat, így a szilíciumban egyfajta elektronköd alakul ki, ami elnyeli a fényt. Az Intel szakértőinek most sikerült ezt az elektronködöt „elszívni”, eloszlatni, és így a szilíciumban is lehetővé vált a lézer gerjesztése és erősítése.
Sőt, az új módszerrel többféle frekvenciát is felhasználhatnak a lézertechnológiában, kiszélesítve az alkalmazási lehetőségeket. Az eddigi félvezetőkben ugyanis csak szűk frekvenciatartományban működtek a lézerek. Mindez lehetővé teszi a száloptikai kábelek és a chipek hatékonyabb összekapcsolását is.