A rövid mutatóujjú férfiak agresszívabbak?

Kanadai kutatók kimutatták, hogy a mutató- és a gyűrűsujj arányának csökkenése hajlamosít az agresszióra. Az ok a méhen belüli tesztoszteronhatásra vezethető vissza.
Az edmontoni Alberta Egyetem kutatói felmérést végeztek annak kimutatására, hogy vajon a mutatóujj és a gyűrűsujj egymáshoz viszonyított aránya befolyásolja-e a viselkedést. Az első hatásra meglehetősen légbőlkapott felvetés hátterében az a korábban már igazolt jelenség áll, hogy a méhen belül minél nagyobb mennyiségű tesztoszteron hat a magzatra, annál rövidebb lesz a mutatóujja a gyűrűsujjhoz képest.
Ez azonban csak a fiúmagzatokra jellemző, nőknél jellemzően nincs különbség a második és negyedik ujj hossza között (néhány milliméter nem számít). Minthogy a tesztoszteron férfi nemi hormon, sok kutatónak izgatja a fantáziáját, hogy az ujjak hosszából látható elhúzódó embrionális hormonhatás megnyilvánul-e a viselkedés és egyéb jellemzők szintjén is.
Allison A. Bailey és Dr. Peter L. Hurd 298 önként jelentkező pszichológushallgatót vontak be vizsgálatukba. Az alanyoknak kérdőívet kellett kitölteniük, amely az agresszió különféle megnyilvánulásait mérte. Rákérdeztek a fizikai agresszióra („ha valaki megüt, visszaütök”), a dühre („hamar felkapom a vizet”), a rosszhiszeműségre („gyakran emészt féltékenység”) és a verbális agresszióra („mindig megmondom a barátaimnak, ha nem értek velük egyet valamiben”).
Kis ujj, nagy pofon
A kutatók azt tapasztalták, hogy azok az alanyok, akik mutatóujja rövidebb, mint a gyűrűs, hajlamosabbak a fizikai agresszióra, mint a többiek. Ez azonban csak a fiúknál volt így, és a négy agressziótípus közül csak a fizikaira vonatkozott.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy ez nem azt jelenti, hogy egy ember kezére rátekintve megmondható, milyen személyiségű, pusztán hajlamot jelez. Az is könnyen elképzelhető, hogy van valamilyen harmadik tényező, amely a háttérből befolyásolja mind a tesztoszteronszintet, mind a mutatóujj hosszúságát.
Az ujjak hossza közötti különbség sok tudóst megihletett. Más kutatók vizsgálták a mutató-gyűrűsujj arányának és a termékenységnek, a szívinfarktus kockázatának, a depressziónak és különböző férfias viselkedésformáknak összefüggését is.