Vita Dolly bárány megteremtőjének kitüntetéséről
Németországban országossá terebélyesedett immár a vita arról, hogy a klónozás „atyjának”, a brit Ian Wilmutnak az egyik legmagasabb orvosi kitüntetést adományozzák, miközben a berlini kormány a klónozás ellen lép fel nemzetközi szinten.
Ian Wilmut volt az a tudós, aki 1996-ban klónozással „létrehozta” Dollyt, a bárányt. A brit professzor nemrégiben az Egyesült Királyságban engedélyt kapott klónozott emberi sejtek felhasználására tudományos kutatásaihoz is, ami nagy nemzetközi visszhangot váltott ki. Wilmut március 14-én veheti át Frankfurtban a Paul Ehrlich-díjat, amelynek alapítványát fele részben a német kormány finanszírozza, s amely az egyik legtekintélyesebb tudományos elismerés a szövetségi köztársaságban.
A magas kitüntetés Németországban is vitát váltott ki: egy hesseni politikus, Axel Wintermeyer szerint a szövetségi kormány kettős mércét alkalmaz: otthon a klónozás ellen lép fel, mindeközben kitünteti a klónozás nemzetközi szaktekintélyét. Wintermeyer egyenesen azt állította, hogy Németországban a brit tudós tevékenységét „az államügyészségnek kéne kivizsgálnia”.
Ugyanakkor Bernhard Fleckenstein professzor, a kitüntetést adományozó bizottság tagja, neves orvosként megvédte a grémium döntését: szerinte a bizottság egyhangúan hagyta jóvá Wilmut kitüntetését, aki a kutatás egészen új irányát nyitotta meg. A német tudós ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a bírálóbizottság továbbra is azon a véleményen van, hogy embert nem szabad klónozni.