Az evolúciót cáfolva írják át a tankönyveket az USA-ban
Az Egyesült Államokban, a konzervatív erők országos választási győzelme után az egyes szövetségi államokban felerősödtek az úgynevezett „kreacionista” nézetek, és egyre több helyen kell a tankönyvekbe antidarwinista kitételeket beilleszteni.
Egyre élesebb a vita az USA-ban: a Biblia szó szerinti értelméhez ragaszkodó, a keresztény középosztályhoz sorolható választók érdekképviseleti csoportjai egyre erőteljesebben fejtik ki az evolúcióelméletet, vagyis Darwin teóriáját cáfoló nézeteiket. Törekvéseiket egyre több szövetségi államban a politikusok is támogatják, s ezért a teremtéselmélet (a kreacionizmus) tételeinek megfelelően próbálják átírattatni az amerikai iskolákban a tankönyveket. Az is felmerült már az elképzelések között, hogy azokat a könyveket, amelyek ennek ellenére az evolúcióelméletet támogatják, matricákkal kéne „megbélyegezni”, felhívva a figyelmet a „veszélyes tanokra”.
Nem a majomtól ered az ember?!
A keresztény-konzervatív erők a teremtéselméletükkel azt akarják cáfolni, hogy „az ember a majomtól eredne”. Ez azonban Darwin szerint sem lenne feltétlenül igaz, az evolúciós elmélet atyja ugyanis egy közös őst tartott elődünknek, nem pedig a ma élő majmokat, amelyek szintén ennek a hipotetikus közös ősnek a leszármazottai.
A kreacionisták viszont minden teremtmény, az univerzum és a Föld minden eleme mögött az isteni eltervezést látják, és szerintük a fajok fokozatos, lassú kialakulása, változása (vagyis az evolúciós elmélet) nem állja meg a helyét. Mindazonáltal az őskonzervatívok ma már nem törekednek kizárólagosságra, mindössze arra, hogy a darwinizmust „csak az egyik lehetséges” elméletként tanítsák az iskolákban, vagyis megpróbálják relativizálni az evolúció jelentőségét.
Évtizedek, évszázadok óta folyik a vita
A darwinizmus egyébként is nagyon nehezen tört magának utat Amerikában. A hatvanas évekig alig emlegették a biológiai témájú amerikai tankönyvekben ezt a teóriát, sőt, még az 1920-as években el is ítéltek egy Tennessee állambeli biológiatanárt, John Scopes-t, aki az iskolában Darwin nézeteit népszerűsítette, s ezzel megsértette azt a helyi törvényt, miszerint a Bibliának nem lehet ellentmondani. Az ügyből akkor óriási vita keletkezett, és mára a darwinisták győzni látszanak, de persze az ellentétes vélemények sem tűntek el az idők során.
A vallásos jobboldali erők az utóbbi években megerősödtek Amerikában, és szerintük csupán a liberális elit propagandamunkája következtében terjedt el az evolúció tana, amit meg kell akadályozni – írja a német Spiegel Online.
Kansasban már átírják a tankönyveket
Az őskonzervatív lobbi – úgy tűnik – egyre sikeresebb: most éppen Kansas államban sikerült keresztülvinniük az akaratukat, és ott most írják át az iskolai szabályokat. A Washington Post című amerikai lapnak nyilatkozó Terry Fox, a befolyásos keresztény mozgalom, a Southern Baptist Church, vagyis a Déli Baptista Egyház elnöke elmondta: „a legtöbb ember Kansasban nem hiszi, hogy a majmoktól származunk”.
Jelenleg 19 amerikai szövetségi államban kerültek döntési helyzetbe az illetékesek: hamarosan ennyi helyen várhatók újabb határozatok a darwinizmus és a kreacionizmus esetében. Mind a 19 államban arról folyik a vita, mennyire kérdőjelezhető meg az evolúcióelmélet, és ennek mekkora teret kellene adni a tankönyvekben. Terry Fox szerint egyébként, ha elég kételyt támasztanak az evolúcióval szemben, akkor „a liberalizmus ki fog halni”.
Tudományos intézetek a kreacionizmus megalapozására
Az őskonzervatívok nézeteit immár pénzbeli támogatások révén tudományos alapokra is próbálják helyezni. Elméletük szerint „egy intelligens elgondolás” áll a teremtés hátterében, vagyis világunkat egy magasabbrendű lény teremtette.
A pénzügyi háttér révén pedig immár a kreacionisták saját kutatóintézetet is létrehoztak. A Washington Post szerint a seattle-i székhelyű Discovery Institute évente több mint egymillió dollárral rendelkezik, hogy kutatásokat, közvélemény-kutatásokat végezzen és publikációkat tegyen közzé az evolúciós tanok ellenében. Fort Lauderdale-ben James Kennedy Biblia-hirdető „evangélista” pedig megalapította a Creation Studies Institute-ot, ahol hasonló nézeteket terjesztenek. Kentucky-ban pedig egy „Answers to Genesis” (Válaszok a Teremtésre) elnevezésű csoport 2003-ban kilencmillió dollárt gyűjtött az antidarwinista eszmék népszerűsítésére.
Mindennek a lobbizásnak a gyümölcse többek között az, hogy Alabama és Georgia szövetségi államokban olyan törvényeket hoztak a helybéli döntéshozók, amelyek lehetővé teszik a tanároknak, hogy keményen támadják az evolúció elméletét. Ohio, Minnesota, Új-Mexikó államokban hasonló törvénytervezetek kerülhetnek hamarosan az illetékesek elé.