Fogamzásgátló tablettával a mellrák ellen
Ausztrál kutatók kiterjedt felméréssel igazolták, hogy a mellrák kialakulására fokozottan hajlamosító gént hordozó nőknél akár egy évnyi fogamzásgátló-szedéssel jelentősen csökkenthető a megbetegedés valószínűsége.
Az emlőrák kialakulásának valószínűsége nők esetében az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában 10 százalék körüli (Magyarországon 13%). Amennyiben azonban valaki a BRCA1 nevű gén területén mutációt hordoz, a megbetegedés esélye 40-80 százalék. E gén hibája felelős a petefészekrák kialakulásáért is.
Míg az régóta nyilvánvaló volt az orvostudomány számára, hogy a fogamzásgátló tabletta szedésével csökkenthető a petefészekrák kialakulása, az emlőrákkal kapcsolatban épp ellenkezőleg: az a nézet alakult ki, hogy a hormontabletták növelik a megbetegedés valószínűségét.
A Melbourne Egyetem kutatói John Hopper professzor vezetésével kiterjedt vizsgálatot végeztek Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Kanadában. A kérdőíves és genetikai vizsgálódás eredményeként megállapították, hogy a BRCA1 gén mutációját hordozó nők közül azok, akik életük során legalább egy évig fogamzásgátlót szedtek, nem 40-80, hanem csupán 10-20 százalék valószínűséggel betegedtek meg emlőrákban.
Elavult elmélet
A génmutációt nem hordozó nők, illetve azok, akik egy másik emlőrákra hajlamosító génhibát (a BRCA2 gén területén) hordoztak, ugyanakkora eséllyel betegedtek meg fogamzásgátló szedése mellett, mint anélkül.
A felismerés jelentőségét az adja, hogy eddig igazolt BRCA1 génmutáció esetén csak az emlők illetve a petefészkek eltávolítása jelentett hatékony védelmet a megbetegedés ellen. Nem kell részletezni, ez mennyire megterhelő volt a hordozók számára. Ma már lehetséges, hogy a génhiba hordozói egyszerű hormonális fogamzásgátló-szedéssel a normálisra csökkenthetik a rák kialakulásának esélyét.
Professzor Hopper szerint az a nézet, mely szerint a fogamzásgátlók növelik az emlőrák valószínűségét, ma már nem helytálló, mivel a legtöbb ilyen irányú vizsgálat az 1970-es években történt, amikor ezek a készítmények még jóval nagyobb hormontartalmúak lévén sokkal agresszívabban avatkoztak a szervezet működésébe.