A világon több ember életét fenyegeti a tbc, mint a HIV fertőzés
Az 1990-es évek óta folyamatosan csökken a tuberkulózis (tbc) megbetegedések száma - mondta Vadász Imre, az Országos Korányi Tbc. és Pulmonológiai Intézet főorvosa egy konferencián csütörtökön Budapesten.
A betegség területi eloszlása változó. A legtöbb betegszámot az északkeleti országrészben tapasztalják. Ennek egyik oka, hogy ott a szomszédos országok közelsége is befolyásolja a megbetegedés számát. A másik fertőzöttebb terület a középső országrész, ezen belül is Budapest és Pest megye – közölte a főorvos a tuberkulózis világnapja alkalmából a Korányi szanatóriumban tartott rendezvényen.
A szakember a rizikótényezők között említette az alkoholizmust, a hajléktalanságot és azt, ha valaki egyedülálló. A hajléktalanok tbc-rizikója 14-szeres az átlagpopulációhoz képest.
A fővárosban élő 15-20 ezer hajléktalan mintegy két százaléka tekinthető fertőző betegnek, és probléma, hogy nagyon kevés ember jelentkezik szűrésre, a hajlandóság mindössze 30 százalékos.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint a tbc több ember életét fenyegeti a világon, mint a HIV fertőzés. A kimutatás szerint 1990-ben hárommillió halálos áldozata volt a betegségnek, több mint a századfordulón.
Az egészségügyi világszervezet 1982-ben nyilvánította március 24-ét a tbc világnapjává; Robert Koch 1876-ban ezen a napon fedezte fel a tuberkulózis baktériumát. A világon évente mintegy 2 millióan halnak meg ebben a betegségben, viszont a kezelt beteg egy-két hónap múlva már nem terjeszti a betegséget.