Egyre többen fertőződnek meg a rejtélyes Marburg-vírussal
Az eddig ritkán észlelt Marburg-vírus az elmúlt hónapokban 156 életet követelt Angolában. Az Ebolával közös családba tartozó vírus ellenszerét több kutatócsoport is keresi.
Az első megbetegedéseket 1967-ben, egy szállítmány ugandai zöldmajom behajózása után észlelték Frankfurtban, Marburgban, Zágrábban és Belgrádban. Ekkor összesen harminchét laboratóriumi dolgozón ütköztek ki az Ebolához hasonló betegség tünetei.
A Marburg-vírus az erek belhártyáját és egy immunsejttípust támad meg, ami az erek szivárgásához és magas lázhoz vezet, ezért a betegség a vérzéses (haemorrhagiás) lázak csoportjába tartozik. A kór 25-30 százalékban halálos, így kevésbé veszélyes, mint az Ebola, amely a betegek 90 százalékát megöli.
A legnagyobb járvány
Eddig csak szórványosan fordultak elő Marburg-vírus fertőzések, és a legnagyobb járvány 1998 és 2000 között a Kongói Demokratikus Köztársaságban történt, ahol mintegy százötvenen betegedtek meg. Most Angola négy tartományában október óta már 156 ember halt meg Marburg-fertőzésben, az azonosított esetek száma több mint 175. E számok is jelzik, hogy a fertőzéseket létrehozó vírustörzs nagyobb mértékben halálos, mint az eddig ismert arány.
Egyelőre nem tudni, hogy milyen élőlény hordozza a kórokozót. A kutatók nem tartják valószínűnek, hogy majmok terjesztenék, hiszen azok is ugyanúgy megbetegednek, mint az ember. Valószínű, hogy egy másik állat a tünetmentes hordozó, és az fertőzi meg a főemlősöket – de ötletünk sincs, hogy melyik állat.
Ma még gyógyszer és védőoltás sem létezik a Marburg-vírus ellen, bár több kutatócsoport is dolgozik az ügyön, és biztató eredményeket értek el a genetikai állományától megfosztott vírus tengerimalacba fecskendezésével. A betegség testnedvek és cseppfertőzés útján terjed, a betegek izolálásával, és az őket kezelő személyzet védőöltözetével (kesztyű, maszk, szemüveg) megelőzhető a terjedés.