Donorsejtekkel a cukorbetegség ellen
Japán kutatóknak a világon először sikerült gyógyítaniuk I-es típusú diabéteszt (cukorbetegség) élő donortól származó sejtekkel.
Mint a kiotói egyetemi klinika orvosai a The Lancet című orvosi szaklapban beszámoltak róla, egy 56 éves asszony hasnyálmirigyéből vettek ki inzulint termelő sejteket. A kivett sejteket azután az asszony 27 éves leányának a májába ültették be. A leány már hosszabb ideje szenvedett úgynevezett instabil I-es típusú diabéteszben.
A 27 éves japán hölgy már 22 nappal a műtét után abbahagyhatta az inzulin napi kétszeri befecskendezését. A módszer hosszú távú sikere azonban még bizonytalan; a beavatkozás óta ugyanis csupán két hónap telt még el.
A cukorbetegségnek ez a válfaja egyedül diétával nem tartható karban: feltétlenül szükség van inzulin bevitelére a szervezetbe, ami általában napi kétszeri fecskendőzéssel történik. A II-es típusú (vagy időskori) cukorbetegség pusztán tudatos étrenddel is kordában tartható. A páciensnek szénhidrátban szegény ételeket kell fogyasztania, ügyelve a testsúlyára is.
Amerikai orvosok már két ízben próbálkoztak azzal, hogy cukorbeteg pácienseket élő donoroktól származó sejtek beültetésével tegyenek függetlenné a napi injekciózástól, ám kísérleteiket nem koronázta siker. Halott donoroktól származó sejtekkel már 2000 óta folynak kísérletek a cukorbetegség tartós gyógyítására. Az eddig 100 esetben végzett beavatkozás egyre nagyobb érdeklődésre tart számot a diabéteszben szenvedők körében – állítják kutató orvosok. A szélesebb körű elterjedésnek azonban korlátokat szab a donorok alacsony száma.
Kapcsolódó cikkünk: