Felfedezték a csökkent alvásigény génjét
Amerikai kutatók ecetmuslicákat tanulmányozva azonosítottak egy gént, melynek mutációja az átlagosnál rövidebb éjszakai alváshoz vezet. A gént a legendásan keveset alvó egykori angol miniszterelnöknőről Thatchernek is nevezik.
A Wisconsini Egyetem kutatói Chiara Cirelli vezetésével 9000 közönséges ecetmuslica (Drosophila melanogaster) alvás-ébrenlét ciklusát figyelték meg. Feltűnt nekik, hogy vannak olyan egyedek, amelyek harmadannyit alszanak csupán, mint az átlag. Ezeket a muslicákat vizsgálták alaposabban.
A kutatók megfigyelték, hogy az általuk „minisleep”-nek nevezett, csökkent alvásigényű példányok lába alvás alatt finoman rángatózik, ezért célzottan vizsgálták a már korábban is ismert, Shaker (rázó) nevű gént, melyről tudott, hogy kiválthat ilyen jelenséget. A keveset alvó ecetmuslicák mindegyikénél kimutatták a Shaker gén mutációját.
Az ecetmuslicák és az emberek alvása között sok azonosság van, például az emberhez hasonlóan a muslicák is rosszabbul teljesítenek, ha nem alusszák ki magukat, a hosszú távú alvásmegvonás pedig súlyos tünetekhez vezet mindkét fajnál.
Rövid alvás – rövid élet
A „minisleep” (minialvás) csoportban azonban semmiféle teljesítményromlás vagy betegség nem mutatkozott, tehát a mutáns muslicák nem csupán keveset aludtak, de azt jól is viselték. Egy igen szomorú jelenség viszont, hogy ezek az állatok átlagosan korábban pusztultak el, mint normál alvásigényű társaik.
A Shaker gént egyébként a felfedezés óta Thatcher-génként is emlegetik az egykori brit miniszterelnöknő kapcsán. A Vaslady-ről tudni lehet, hogy nagyon kevés alvással is beéri, jellemzően nem pihent hat óránál többet egy este sem, és ez a tulajdonság a családjában továbböröklődött.
A Shaker gén egy káliumcsatornát szabályoz, amely a sejtek káliumtartalmáért felelős. Cirelli szerint további, embereken is végzett vizsgálatok segítségével lehetővé válhat az alvás különféle zavarainak – például alvási apnoe, narkolepszia, álmatlanság – gyógyszeres kezelése.