45 éves az antibébi tabletta
1960-ban került az amerikai piacra az Enovid, az antibébi tabletta prototípusa: Carl Djerassi kémikus 1951-ben mesterséges hormont állított elő a fogamzás meggátlására és addig folytatta kísérleteit, amíg megalkotta a pirulát.
Az Enovid elnevezésű zöld színű kis golyócska a 20. század azon találmányai közé tartozik, amelyek alapvetően megváltoztatták az életet, mint az atombomba, a televízió, a számítógép, vagy az internet. Az Enovid megjelenése után egy évvel a német Schering gyógyszeripari konszern bevezette a piacra az „Anovlar” elnevezésű antibébi tablettát – kezdetben csak férjes asszonyoknak, menstruációs panaszok kezelésére felírható gyógyszerként.
A fogamzásgátló tabletta a múlt század hatvanas éveinek társadalmi felfogásába ütközött. Míg ugyanis a feministák a pirula engedélyezéséért és elterjedéséért szálltak síkra, addig VI. Pál pápa 1968-ban kiadott Humanae vitae kezdetű enciklikájában a római katolikus egyház bűnnek nyilvánította és elutasította a fogamzás elleni hormonális védekezést.
Az antibébi tabletta azonban akkorra már diadalútját járta. A megjelenése óta eltelt 45 év alatt a kezdetben mellékhatásokkal – fejfájással, szédüléssel és hányással – járó szert tovább fejlesztették. Az első „Enovid” pirula még 100 mikrogramm ösztrogént tartalmazott, és számos mellékhatása volt a fejfájástól a hányingerig.
Ma már legfeljebb 20-30 mikrogramm a fogamzásgátlók ösztrogén-tartalma. Sok asszony azonban kétkedéssel viszonyul a hormonkészítményhez, és azt kérdi, hol marad a férfiak részére készülő tabletta? Elvégre a nőnek a fogamzásgátló használata mellett tartózkodni kell(ene) a dohányzástól, és diétázni kell.
Ám férfiak esetében a kutatás nem pirula előállítására irányul, hanem injekció és implantáció együttes alkalmazására: a háromhavonta beadandó injekció és az évente cserélendő implantátum a spermaképződés olyan mértékű csökkenését hozza, hogy nincs esély a megtermékenyítésre. A nők által használt antibébi tablettáknál ma már nem az a kérdés, hogy megbízhatóan megakadályozza-e a fogamzást.
Egy berlini felmérés szerint például Németországban a fogamzásgátlót használó nők 36 százaléka, de a fiatalabb korosztályban a fele a tablettát használja. Ma már az a kérdés, hogy mit tud még a gyógyszer, s az orvosok már dolgoznak is egy olyan antibébi tabletta előállításán, amely hat a bőrt elcsúfító akne ellen is.