Célkitűzés:
Korunk személyi számítógépe kétdimenziós, ám amikor a jövő személyi számítógépére gondolunk, egyre kevesebben vannak, akik azt is kétdimenziósként képzelik el. Sci-fik tucatjai mutatnak be olyan jövőbeli háromdimenziós számítógépeket, melyeket a mindennapos otthoni használatra szántak. A jelenlegi 3D technikák azonban vagy nagyon korlátozott képességekkel bírnak, vagy nagyon sok pénzbe kerülnek, és ezért nem terjedhetnek el a széles közönség előtt. A Leonar3Do megteremtésénél az volt a célom, hogy átlépjem ezt a határvonalat, és olyan technikát fejlesszek ki, amely képes végre a széles közönség elé tárni a háromdimenziós személyi számítógépet.
A Leonar3Do:
A Leonar3Do a térbeli helyzetbemérést és -követést a sztereo képek háromdimenziós rekonstrukciójának elvén végzi. A két képet egy-egy, a kereskedelmi forgalomban kapható legolcsóbb kategóriájú webkamera produkálja. A rendszer, egy eljárásnak köszönhetően, 17’’-os képernyő esetében 1/6-1/8 mm-es érzékenységre képes, még világos szobában is.
A Leonar3Do a térhatás eléréséhez redőny 3D szemüveget használ, melynek pozícióját fényforrások segítségével képes követni, így folyamatosan a szemekhez igazított torzulás mentes illúzió valósulhat meg.
A térben a Leonar3Do egy speciális, fényforrással felszerelt, ceruzával képes műveleteket végrehajtani, egyszerűsítve, mintegy az érintőképernyő háromdimenziós analógiájaként.
A szemüvegben ülünk a számítógép képernyője előtt, kezünkben magunk előtt tartva a ceruzát. A webkamerák két állványon helyezkednek el úgy, hogy épp-csak rálássanak a képernyőre, és minden fényforrás a látómezejükbe essen, de ne lássák egymást. Ezután már a kamerák által a számítógép meg tudja határozni a szemüveg, illetve a ceruza képernyőhöz viszonyított helyzetét.
Eredmények, konklúzió:
A Leonar3Do-ra két programot írtam. Az egyikkel háromdimenziós formákat tudunk létrehozni, a másik program, egy érintőképernyő. A Leonar3Do jelenlegi állapotának anyagköltsége 150 dollár körül tehető. Várható alkalmazási területei: mérnöki munka, művészet, animáció és filmkészítés, háromdimenziós szkennelés, orvosi munka, oktatás, képességfejlesztés, játék, játékfejlesztés, érintőképernyő, „mutatóegér”, továbbá megnöveli a számítógép kezelőfelületét.
A Leonar3Do képes érintőképernyőként funkcionálni, nagyjából rendelkezik az eBeam tulajdonságaival. A Reachin rendszert, a force feedback-en kívül, minden téren felülmúlja, előállítási költsége töredéke a Reachin árának. Mivel Leonar3Do képes a szemüveg pozíciójához alkalmazkodni, és mivel a Leonar3Do által alkalmazott eltakargatós szemüveg képes tiszta, színes térhatású élményt nyújtani ezért a Leonar3Do illúziójának minősége, a felhasználó és a képernyő közötti, illetve a képernyő mögötti térben, még a legdrágább HMD kijelzők minőségét is meghaladhatja.
Rátai Dániel