Palackban is gyártható a jóhiszeműség

Egy svájci kutatás igazolta, hogy az emberi szervezetben is termelődő oxitocin nevű vegyület fokozza a másokba fektetett bizalom mértékét, és ezt mind az egészségügyben, mind az üzleti világban kamatoztatni lehet.
A Zürichi Egyetem kutatói Ernst Fehr vezetésével érdekes kísérletet végeztek. Önkénteseket vontak be egy befektetési szerepjátékba, melyben a játékosok egy része befektető, a többiek pénzgondnokok voltak. Minden befektető 12 zsetont kapott, melynek névértéke 40 svájci centime (kb. 65 forint) volt, és eldönthette, hogy ebből mennyit ad át a pénzgondnoknak kamatoztatás céljából. A pénz a pénzgondnok ügyességének és becsületességének függvényében akár meg is négyszereződhetett vagy teljesen elveszhetett. A játék végén a zsetonokat valódi pénzre lehetett váltani.
A kutatók a befektetőt játszó önkéntesek egyik felével megszagoltattak egy kis üvegcsét, amelyben oxitocin volt. Ezek a játékosok sokkal jobban megbíztak a pénzgondnokukban, több zsetont adtak át nekik, a 29 játékosból 13 az összes pénzét rábízta a korábban sosem látott másik játékosra. A nem kezelt játékosoknál a bizalom kevésbé volt kifejezett, a 29 fős csoportból csak hatan bízták rá összes zsetonjukat a pénzgondnokra.
Vágyakozásgenerátor
Érdekes, hogy amikor a játékban a pénzgondnokot véletlen számgenerátorral helyettesítették, a hatás megszűnt. Vagyis az oxitocin által megnövelt bizalom csak az interperszonális helyzetben állta meg a helyét, géppel szemben nem mutatkozott.
Az oxitocin régóta ismert vegyület. Az agyalapi mirigy termeli, innen szabadul fel különböző ingerek, például szexuális öröm vagy szoptatás hatására. A társas kapcsolatok kialakulásában nagy szerepet játszik, ezért sokan csak szerelem/szeretet hormonként emlegetik.
Ha az oxitocinból készült kivonat is képes jelentős változást kiváltani az emberek attitűdjében, félő, hogy gátlástalan kereskedők tudatosan fogják alkalmazni a szert, hogy rábeszéljenek termékükre. Antonio Damasio, az Iowai Egyetem neurológusa szerint a reklámszakemberek már most is nagyjából ezzel operálnak. Gyönyörű tájakat, szexuális utalásokat, tündéri kisbabákat mutatnak nekünk, és ettől agyunkban felbuzog az oxitocin…