Mit jelez a gyerekkori horkolás?

Egy amerikai tanulmány utánkövetése igazolta, hogy a gyermekkorban jelentkező horkolás és egyéb alvási problémák előrejelzik a magatartászavarokkal járó hiperaktivitás jelentkezését.
A Michigan Egyetem kutatói dr. Ronald D. Chervin vezetésével négy évvel ezelőtt kérdőíves felmérést kezdtek a gyermekkori alvászavarok és a hiperaktivitás közötti kapcsolat vizsgálatára. Akkor 866 gyermek szüleit kérték meg arra, hogy töltsenek ki egy-egy kérdőívet gyermekük alvási és viselkedési jellemzőivel kapcsolatban, és vállalják, hogy négy év múlva újra válaszolnak a kérdésekre. A gyermekek életkora 2 és 13 év között volt akkor.
A kérdőív alvással kapcsolatos része rákérdezett a horkolás gyakoriságára és súlyosságára valamint a légzési nehézségekre és légzéskimaradásra alvás közben, a nyitott szájjal légzésre napközben, arra, hogy a gyermek kipihenten ébred-e és mennyire nehéz felébreszteni.
A viselkedéssel kapcsolatos részben a szülők leírták, hogy milyen mértékben jellemző gyermekükre az iskolai órákon való fegyelmezetlenség, a szórakozottság, izgés-mozgás, feledékenység, rosszalkodás, túl sok beszéd valamint a figyelemhiányos hiperaktív rendellenesség egyéb tünetei.
Oxigénhiány
Már négy évvel ezelőtt is igazolódott, hogy a horkoló és alvási apnoés (alvás közben átmeneti légvételi szünetekkel jellemezhető rendellenesség) gyerekeknél gyakoribbak a magatartásavarok. A nemrégiben újra kérdőíveket küldtek ki az eredeti vizsgálati csoportnak.
A válaszokból kiderült, hogy azon gyerekeknél, akik négy évvel ezelőtt rendszeresen horkoltak, mára kétszer nagyobb eséllyel alakult ki hiperaktivitás, mint a nem horkolóknál. A 8 évnél fiatalabb fiúk csoportjában azonban ez az arány négyszeres, vagyis itt a horkolás és egyéb alvási problémák még pontosabb előrejelzői a későbbi viselkedészavaroknak.
A kutatás tanulsága az, hogy mind gyermek-, mind felnőttkorban igenis figyelmet kell szentelni az alvási problémákra. Az éjszakai légzés nehezítettsége ugyanis az egész szervezetben – így az agyban is – oxigénhiányt hoz létre, ami egyebek közt magatartásproblémákhoz, hiperaktivitáshoz is vezethet.