Mit esznek majd a Mars-utazók?
"Mars-kenyér" zöldparadicsom-lekvárral, "spirulina-galuska" (vitaminban és fehérjében gazdag mikroalga), burgonyából és paradicsomból készült krémes... Néhány a finom ételekből, amelyeket a francia Alain Ducasse-társaság (ADF) és a GEM kereskedelmi hálózat gondolt ki az Európai Űrügynökség (ESA) számára a jövőbeli Mars-missziókhoz.
Az eddigi pirulák, kiegészítők, előre készített ételek már nem elégségesek. A múlté már az „egyenízű” szendvics, vagy püré, amit Stanley Kubrick 2001: Űrodüsszeia című filmjében esznek. A 2030-ra tervezett űrutazás 24 hónapot vesz igénybe, az űrhajósoknak változatosabb és friss élelemre van szükségük fizikai és pszichológiai kondíciójuk megőrzése céljából.
Az ESA „Melissa-programjának” keretében végzett kísérletek alapján kilenc zöldség termeszthető az utazás alatt az űrhajóban vagy a célplanétán egy speciális üvegházban, amelyben a levegőt, a vizet és a hulladékot elemekkel reciklálva létre lehet hozni a megfelelő ökorendszert. Ezek a növények a szója, a saláta, a paraj, a kukorica, a rizs, a burgonya, a hagyma, a spirulina és a paradicsom.
Kísérleti termesztésük gravitációmentes körülmények között most fejeződött be. A felsorolt növények képezik majd az űrhajósok menüjének 40 százalékát. A többit, valamint az olajat, a vajat, sót, borsot a Földről viszik magukkal.
„A legnagyobb kihívás az volt, hogy ebből a kilenc növényből kellett változatos ételeket kigondolni, méghozzá egyszerű elkészítési móddal. Ezenkívül kevés sót használhattunk, igaz, engedélyeztek több zsírt és cukrot, mivel ezek alapvető szerepet játszanak az íz fokozásában” – mondta el a La Repubblica című olasz napilapnak Armand Arnal, az ADF séfje.
Mivel az űrhajósoknak a hagyományos terítékről is le kellett mondaniuk, a GEM kikísérletezett egy sor praktikus űredényt és egy Glace (jég) nevű önhűtőt, amely percek alatt lehűti az ételt. Elve egyszerű és évszázadok óta alkalmazott: a vízpára szolgál az anyag- és kecskebőr-edények tartalmának hűtésére.
Ezt a fizikai jelenséget szinte véletlenül fedezték most fel űrszámítások szimulációja során, és pontosan ellenőrizni tudták, hogyan jön létre a hűtő hatás. Ennek alapján tervezték meg a Glace-t.