Bizonyították, hogy az alkohol nehezíti a szoptatást
Bár nagyon sok kismamának tanácsolják, hogy igyon egy keveset, s ettől több lesz a teje, friss a laboratóriumi mérések ennek épp az ellenkezőjét bizonyították be.
Az amerikai alkoholkutató intézet felkérésére Dr. Julie Mennella, a philadelphiai Monell érzékeléskutató központ munkatársa 17 szoptató nő tejképző hormonháztartását vizsgálta, kutatásának eredményeit a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című amerikai szakfolyóiratban tette közzé.
A 17 nőt klinikai körülmények között, 2-4 hónapos csecsemőiktől elválasztva vizsgálták. A szoptatást elektromos mellpumpa helyettesítette, és „szoptatás” előtt egyik nap a narancslevükbe 1-2 pohár bornak megfelelő alkoholt kevertek, másik nap semmit. A „szoptatás” alatt folyamatosan vérmintákat vettek tőlük, és elemezték a két tejképző hormon, az oxytocin és a prolactin szintjét. Az alkohol megbolygatta mindkét hormont: az oxytcin szintek átlagosan 78 százalékkal csökkentek, a prolactin szintek 336 százalékkal nőttek az alkoholmentes narancslé fogyasztásához képest.
Normális esetben a szopás stimulálja a mellet és a képződés mindkét hormonnál egyformán indul el. Alkoholfogyasztás után felborul az egyensúly. Ilyenkor később jelenik meg az első tejcsepp és az oxytocin mennyiségének változása miatt az összes tejmennyiség is kevesebb lesz.
Dr. Mennella megjegyzi: a publikált eredmények célja nem az, hogy elijesszék a nőket a szoptatástól. Ellentétben a terhességgel, amikor az elfogyasztott alkohol szinte azonnal eljut a magzathoz is, szoptatásnál, ha a nő ivás után vár egy-két órát, tejével nem ad már át alkoholt a csecsemőnek. Nem árt azonban tudnia, hogy ilyenkor ideiglenesen megváltozik a hormonháztartása, nehezebben megy a tejképzés.