Hatástalanok lehetnek a TBC elleni oltóanyagok a fejlődő országokban
Kutatók szerint a fejlődő országok nem mindegyikében hatásosak a tüdőgümőkor (tuberkulózis - TBC) elleni oltóanyagok - közölték hétfőn Londonban.
A University College London (UCL) egyetem kutatói az immunrendszer TBC megbetegedésre adott válaszait vizsgálták világszerte, s kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy az egyenlítőhöz közel fekvő országokban – ahol a legnagyobb szükség lenne az oltóanyagokra – a tüdővész baktériuma kártékonnyá változtatja az emberi test normális védekező reakcióját. Így az ellene eddig alkalmazott BCG-oltások a fejlődő országokban hatástalannak bizonyulhatnak, sőt, nem kívánt hatást érhetnek el.
Az északi féltekén az immunrendszer az úgynevezett TH1 sejtek révén védi a szervezetet, s ezek működését fokozza a BCG-vakcina.
Az egyenlítőhöz közel fekvő országok lakosainak a szervezetében azonban a TH1 sejtek már „készültségben vannak”, a védekező mechanizmus viszont nem működik, mert egy másik nem kívánt hatás is érvényesül a BCG vakcinák révén, ami aláássa az immunrendszer védekezését.
A légutakon keresztül terjedő tuberkulózis világszerte évente kilencmillió megbetegedést okoz, ebből kétmillióan nem élik túl a fertőzést. Korábban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett, hogy az afrikai megbetegedések száma kritikussá vált, s a HIV fertőzéssel párosulva halálos kombinációt alkot.