Megszületett SNUppy, a világ első klónkutyája
A kutyabarátok mostantól pótolhatják jobblétre szenderült négylábú kedvenceiket, dél-koreai tudósoknak ugyanis sikerült megoldani az ebklónozás cseppet sem könnyű kérdését.
Vu Szuk Huang, a Szöuli Nemzeti Egyetem professzora és csoportja a kiskutyát úgynevezett nukleáris transzferrel, azaz sejtmaganyag-átvitellel „hozták létre” – ugyanazzal a módszerrel, amelynek Dolly-bárány, a világ első klónozott emlőse köszönhette létét. Az eljárás során a lemásolni kívánt felnőtt egyed testi testsejtjeit, jelen esetben bőrsejtjeit fosztják meg magjától.
A magot a benne lévő örökítő-anyaggal együtt egy szintén magtalanított petesejtbe ültetik. Sznuppi, pontosabban SNUppy, aki a nevében „alma matere”, a Szöuli Nemzeti Egyetem (Seoul National University) kezdőbetűit viseli, még április 24-én császármetszéssel született, ám a tudósok csak most jelentették be létezését.
Az afgán agár kutyakölyköt egy sárga labrador „béranya” hordta ki. Születésekor testsúlya 530 gramm volt. Sznuppinak egy másik anyától született „ikertestvére” is volt, ám az 550 grammal világra jött kiskutya mindössze huszonkét napot élt. A boncolás során a tüdőgyulladásban elhunyt állatnál semmiféle anatómiai elváltozást nem észleltek.
A tudósok 1095 embriót ültettek be 123 „béranyának”, míg végre megszületett a két kiskutya, a kísérlet hatékonysága tehát mindössze 1, 6 százalékos. A kutatóknak mindenekelőtt az érett, megtermékenyítetlen petesejtek kinyerése okozott nehézséget. Mint a dél-koreai tudósok hangsúlyozzák, nem házi kedvencek „előállítási” metodikáját akarták kidolgozni.
A klónozott kutyák létrehozása kizárólag tudományos célokat szolgál: segítségükkel egy sor olyan betegség tanulmányozható, mint például a rák, vagy a cukorbaj, amelyben egyaránt szenvednek emberek és állatok.