Vizeletből áram
Szingapúri fizikusoknak elsőként sikerült olyan papír-elemet készíteniük, amely vizeletbe mártva áramot fejleszt.
Az 1 mm vastag szerkezet kisebb, mint egy hitelkártya. A közepén 60×30 mm nagyságú, rézkloriddal (CuCl) átitatott papír van, amellyel kétoldalt szendvicsszerűen magnézium illetve réz lemez – az anód és a katód – érintkezik. Az egészet 120 fokon laminált, átlátszó műanyag borítás tartja össze. Az elem 0, 2 ml vizelettel átitatva 1, 5 V-os feszültséget állít elő, és maximum 0, 5 mW teljesítményt képes leadni. Az elektromos paraméterek a fizikai méreteket változtatva a célalkalmazáshoz igazíthatók.
A kutatók szerte a világon egyre kisebb és okosabb biochip-eket, félvezető áramkörre ültetett biológiai analizátorokat terveznek. Ezek egyszerre több betegséget, rendellenességet meg tudnak állapítani, azonnali eredményt szolgáltatnak, és utoljára, de nem utolsó sorban tömegesen gyárthatóak.
Egyetlen hátrányuk, hogy működésükhöz elektromos áramra van szükségük, és eddig nem sikerült az érzékelőkhöz illeszkedő, kicsi és könnyen előállítható eldobható energiaforrást találni hozzájuk.
Amint arról a szingapúri Fizikai Intézet „Journal of Micromechanics and Microengineering” című tudományos folyóirata beszámolt, Ki Bang Lee és munkatársai a szingapúri Biomérnöki és Nanotechnológiai Intézetben olyan elemet készítettek, ami a vizsgált biofolyadékkal (például vizelettel) reakcióba lépve állítja elő az érzékelő áramkör működéséhez szükséges elektromosságot.
Dr. Lee szerint gyorsan el fognak terjedni a hitelkártya méretű, otthon használható egészségügyi diagnosztikai eszközök, s az emberek csak a szükséges esetben fordulnak majd orvoshoz.